Lajme

Italia raporton 541 vdekje e 20,648 raste të reja me koronavirus

Italia raportoi 541 vdekje të lidhura me koronavirusin të dielën, nga 686 një ditë më parë dhe 20,648 infeksione të reja, nga 26,323 të shtunën, tha ministria e Shëndetësisë. Vendi i parë perëndimor i goditur nga virusi, Italia ka pasur 54,904 viktima të COVID-19 që nga shpërthimi i saj në shkurt, numri i dytë i numrit më të lartë në Evropë pas Britanisë, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.

Ajo ka regjistruar gjithashtu 1.585 milion raste deri më tani.

Shifrat ditore të vdekjeve të Italisë kanë qenë ndër më të lartat në Evropë gjatë ditëve të fundit, rritja e pranimeve në spitale dhe përdorimi i kujdesit intensiv po ngadalësohet.

Italia pritet të miratojë javën e ardhshme një seri të re masash për të kontrolluar virusin gjatë pushimeve të Krishtlindjes.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI