Futboll

Ja formacionet e mundshme, Kosovë – Suedi

Mësohet se sot, nga ora 18:00, Kombëtarja e Kosovës do të zhvillojë ndeshje si mysafire kundër Suedisë, takim ky që do të zhvillohet në stadiumin “Friends Arena” të Stokholmit, përcjell albinfo.ch.

Përballja e sotme i takon xhiros së pestë të Grupit B, dhe është e vlefshme për fazën kualifikuese të Kampionatit Botëror “Katar 2022”.

Në xhiron e fundit të dy kombëtaret pësuan humbje, ku Kosova u mposht me rezultat 2:0 nga Spanja, kurse Suedia u befasua nga Kombëtarja e Greqisë, duke pësuar humbje me rezultat të ngushtë 2:1.

Kosova dhe Suedia janë përballur vetëm dy herë mes vete, ku në të dy ndeshjet suedezët kanë regjistruar fitore.

Sa i përket formacionit të sotëm, trajneri i Kosovës, Challandes, pritet që në qendër të mbrojtjes të fillojë ndeshjen me Rrahmanin dhe Alitin, ndërsa sulmin priten ta udhëheqin Kastrati, Muriqi dhe Rashica.

Në anën tjetër, me mungesën e Ibrahimovicit, sulmin e Suedisë pritet ta udhëheqë dyshja Alexander Isak dhe Dejan Kulusevski.

Formacionet e mundshme të dy kombëtareve:

Suedia (4-4-2): Olsen; Krafth, Lindelof, Danielson, Augustinsson; Claesson, Olsson, Svanberg, Forsberg; Isak, Kulusevski

Kosova (4-3-3): Muric; Hadergjonaj, Rrahmani, Aliti, Vojvoda; Halimi, Dresevic, Loshaj; Kastrati, Muriqi, Rashica.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI