Lajme

Kë votoi Diaspora? Votat për secilin kandidatë

Cilët kandidatë për kryetar komunash i votoi Diaspora

Janë numëruar votat e ardhura me postë për zgjedhjet lokale Kosovë 2021, transmeton albinfo.ch.

Në mesin e dhjetë kandidatëve për kryetarë komune që kanë fituar më së shumti vota nga jashtë vendit, gjysma e tyre janë kandidatë nga radhët e LDK-së.

Rezultatet e tyre për Zgjedhjet për Kryetarë të Komunave janë si në vijim:

Pas rezultateve të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve del se në total kanë votuar 315 mërgimtarë të kryeqytetit, ku 231 prej tyre votën ia besuan Arben Vitisë së Lëvizjes Vetëvendosje.

I dyti me më së shumti vota të diasporës është Përparim Rama i Lidhjes Demokratike të Kosovës me 52 vota, ndërsa i treti është Uran Ismaili i Partisë Demokratike të Kosovës me 23 vota.

Nëntë vota nga diaspora mori Daut Haradinaj i Aleancës për Ardhmërinë e Kosvoës ndërsa tri sosh mori Gëzim Mehmeti i Aleancës Kosova e Re.

Kujtojmë se në kryeqytet do të ketë balotazh mes Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI