Lajme

Këto janë tri kantonet më të goditura në Zvicër nga virusi COVID-19

Gjeneva, Vaud dhe Ticino janë më të goditura nga koronavirusi

Sipas statistikave. numri i të vdekurve në Vaud është tani 377 ndërsa ka pasur 323 viktima në Ticino që prej fillimit të shpërthimit, transmeton albinfo.ch.

Numri i të vdekurve në Vaud kapërceu atë në Ticino të Shtunën, 18 Prill.

Të gjitha kantonet në Zvicër, përveç dy kantoneve zvicerane kanë regjistruar të paktën një fatalitet për shkak të virusit, shkruajnë mediat zvicerane.

Gjeneva, me 248 vdekje, gjithashtu është goditur rëndë nga virusi.

Vaud ka më shumë se 5.200 infeksione të konfirmuara nga virusi, ndërsa numri në Gjenevë është 4,700, duke e bërë atë kantonin me infeksionet më të konfirmuara.

Ticino ka 3,200 infeksione të konfirmuara, megjithëse siç raportohet nga Zvicra Lokale të enjten, numri i vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë për shkak të mungesës krahasuese të testimit në kanton.

Si rezultat, bllokimi në Ticino do të zgjatet të paktën një javë më gjatë sesa vendet e tjera në Zvicër.

Cyrihu, kantoni më i populluar i Zvicrës, ka 3.400 infeksione – me 119 vdekje.

Shkalla e infeksionit dhe vdekjes ka qenë shumë më e ulët në pjesët gjermanishtfolëse të Zvicrës sesa pjesa tjetër e vendit.

Vendi është përpjekur të rindërtojë testimet e tij, por Daniel Koch nga zyra federale federale zvicerane e shëndetit publik paralajmëroi që furnizimi po mbaronte.

“Ka pasur një rritje në numrin e testeve ditët e fundit që ka shtyrë furnizimin e testit të Zvicrës në kufi,” u tha ai gazetarëve, duke thënë se kishte nevojë tani për të rezervuar testimet për rastet më të rënda.

Ai tha se Zvicra po përpiqej të blinte më shumë teste, por ishte e vështirë pasi “e gjithë bota aktualisht po kërkon prova”.

Ministri i Brendshëm Zviceran Alain Berset paralajmëroi në një konferencë për shtyp se spitalet e vendit ishin “duke arritur kufijtë e kapacitetit të tyre”. /Albinfo.ch.