Futboll

Kosova shënon fitore ndaj Austrisë (U17)

Mësohet se Kosova U17 ka fituar ndaj Austrisë si mysafir, transmeton albinfo.ch.

Kjo ndeshje futbollistike ka përfunduar me rezultat minimal 0-1. Golin e fitores, tejet të rëndësishme për Kosovën, e realizoi Elton Krasniqi, në minutën e 53-të, pas asistimit të David Markut. Ndeshjen e dytë Dardanët U17 e zhvillojnë kundër Sllovenisë, më 9 tetor.

Lidhur me ndeshjen, Abazi u shpreh i lumtur për nismën e mbarë të këtyre kualifikimeve, por theksoi se ekipi duhet të qëndrojë me këmbë në tokë. “Ishte një lojë shumë e fortë. Austria është ekip shumë cilësor, por ne luajtëm shumë mirë taktikisht dhe arritëm t’i gëzohemi kësaj fitoreje të madhe. Tani jemi shumë afër kualifikimit, por duhet të qëndrojmë me këmbë në tokë dhe t’i luajmë me disiplinë edhe dy ndeshjet e radhës. I përgëzoj djemtë për këtë fitore dhe besoj se edhe në vazhdim do të luajnë me përkushtim të tillë dhe do t’i dëshmojnë vlerat e tyre”, ka thënë Abazi.

Për fitoren ka reaguar edhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

“Nismë e mbarë e Dardanëve U17 në kualifikimet për Evropianin “Izraeli 2022”.

Përgëzoj futbollistët dhe stafin e Kombëtares U17 për fitoren e arritur në ndeshjen e sotme kundër Austrisë, nikoqires së ndeshjeve të Grupit 9.

Kjo fitore dëshmon vlerat e talenteve tona dhe na jep motiv, por edhe shpresa të mëdha për kualifikim të mëtejmë.

Suksese e fat edhe në dy ndeshjet e ardhshme të grupit kundër Sllovenisë dhe Ishujve Faroe.

Ju lumtë, djelmosha, ju jeni krenaria e vendit!, është shprehur ai.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI