Lajme

Kosovë: Aktualisht asnjë foshnjë e infektuar me Covid-19

Nga virusi COVID-19 nuk shpëtuan as bebet e posalindura.

Disa bebe u infektuan me virusin, e u trajtuan në Klinikën e Neonatologjisë në QKUK, në një hapësirë të veçantë në repartin intensiv, transeton Klan Kosova, përcjell Albinfo.ch.

Edhe foshnjat ishin me simptoma e terapi, derisa u trajtuan nga stafi mjekësor, i cili ishte i përgatitur për këtë sfidë.

Që nga fillimi i pandemisë janë 4 foshnjë të prekura me COVID-19, derisa të dyshuara ishin 60 sosh.

Për fat të mirë asnjë nga këto bebe nuk ka vdekur, dhe të gjitha janë shëruar.

Aktualisht në Klinkën e Neonatologjisë nuk ka asnjë foshnjë të infektuar, derisa foshnja e fundit u shërua dhe u lirua për në shtëpi para 3 ditësh.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI