Lajme

Kryeministri polak akuzon BE-në për imperializëm, kërkon reforma

"Gjermania dhe Franca vlejnë më shumë se të gjithë anëtarët e tjerë", ka thënë ai.

Reforma me ndikim të gjerë, ka kërkuar kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, duke akuzuar Bashkimin Evropian për imperializëm në marrëdhëniet e saj me shtetet më të dobëta anëtare.

“Gjermania dhe Franca vlejnë më shumë se të gjithë anëtarët e tjerë. Kështu që kemi të bëjmë me një demokraci formale dhe një oligarki de facto në të cilën pushteti është më i forti. Qëllimi është të mposhtet kërcënimi i imperializmit brenda BE-së”, tha Morawiecki në një artikull për gazetën gjermane ”Die Welt”, përcjell Albinfo.ch.

Ai tha se reforma duhet të vendosë të mirën e përbashkët dhe barazinë në krye të parimeve të Unionit.

“Kjo mund të ketë sukses vetëm me një ndryshim të perspektivës. Janë shtetet anëtare dhe jo institucionet e BE-së që duhet të vendosin për drejtimin dhe prioritetet e veprimit të BE-së. Baza e bashkëpunimit duhet të jetë gjithmonë kërkimi i konsensusit, jo dominimi i më të fortëve”, shkruan Morawiecki.

Të hënën në një intervistë Jaroslaw Kaczynski, kreu i partisë në pushtet në Poloni ”Ligj dhe Drejtësi” (PiS), bëri thirrje për riorganizimin e marrëdhënieve me BE-në në rast të fitores në zgjedhjet parlamentare polake të vitit të ardhshëm.

Reformat e diskutueshme gjyqësore në Poloni kanë tensionuar marrëdhëniet e Polonisë me pjesën tjetër të BE-së që prej disa vitesh tashmë.

Në një raport të publikuar pak javë më parë, Komisioni Evropian e konsideroi shtetin e së drejtës në Poloni të rrezikuar./Allbinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI