Lajme

Armenia dhe Azerbajxhani shpallin gjendjen e luftës

Pas fillimit të luftimeve të ashpra në rajonin e Nagorni Karabakut të dielën, të dyja vendet kanë shpallur tani gjendjen e luftës. Sipas njoftimeve të agjencisë së lajmeve, afp, të hënën në mëngjes kanë humbur jetën 32 “separatistë” armenë në luftimet që po vazhdojnë në rajon.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është shprehur “tejet i shqetësuar” për rindezjen e konfliktit mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Ai kërkoi “me urgjencë” nga të dyja palët të ndalin menjëherë veprimet ushtarake dhe “pa vonesë” të rifillojnë bisedimet. Edhe qeveria amerikane ka këkuar fundin e luftimeve.

Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, janë vendosur kontakte me të dyja palët në konflikt dhe është kërkuar ndalimi i menjëhershëm i luftimeve për të ndalur një shkallëzim edhe më të madh të konfliktit.

Pas përplasjeve ushtarake mes Armenisë dhe Azerbajxhanit në rajonin e Nagornji Karabah ka reaguar NATO përmes përfaqësuesit Special të Sekretarit të Përgjithshëm, James Appathurai. Ai në reagimin e tij ka thënë se palët duhet ta ndalojnë menjëherë konfliktin dhe të fillojnë dialogun për një zgjidhje paqësore.

“Palët duhet t’u japin fund menjëherë përplasjeve. Palët duhet të rinisin negociatat për një zgjidhje paqësore. NATO mbështet përpjekjet e Grupit të Minskut të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë [OSBE]”.