Lajme

Macron nuk i lejon skiatorët francezë të udhëtojnë në Alpet zvicerane

Franca do të zbatojë masa për të shkurajuar banorët të udhëtojnë në vendpushimet e huaja të skive gjatë Krishtlindjes, në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e COVID-19, njoftoi sot presidenti francez, Emmanuel Macron, transmeton albinfo.ch.

“Po, ne do të kemi masa kufizuese dhe parandaluese”, theksoi ai pas një takimi me kryeministrin belg Alexander de Croo, në Paris, duke shtuar se masat do të koordinohen në ditët në vijim.

Ndërkohë, shpatet malore për skijim janë të hapura në Zvicrën fqinje, duke joshur adhuruesit francezë të sporteve dimërore të kalojnë kufirin nga 15 dhjetori, kur hiqet bllokimi aktual i pjesshëm.

Nga ana tjetër, Macroni bëri thirrje gjithashtu për koordinim europian në çështjen e hapjes së vendpushimeve të skive të kontinentit gjatë sezonit festiv.

Të mërkurën (sot) Jean Castex shtoi njoftimin se banorët francezë që shkojnë jashtë për të skijuar do të duhet të vetizolohen për 7 ditë në kthim dhe se kontrollet kufitare do të rriten në zona të caktuara.

“Objektivi është të parandalojmë që francezët të ndoten jashtë vendit”, tha Castex.

Gjermania dhe Franca kanë kërkuar një ndalim në të gjithë BE-në për ski gjatë Krishtlindjeve, kundër kundërshtimit të fortë nga Austria.

Italia dhe Spanja ende nuk kanë vendosur. Zvicra – jo një anëtare e BE-së, megjithëse ka lidhje të forta me bllokun – ka injoruar thirrjet për të rënë në vijë, për të zhgënjyer zyrtarët francezë.

“Në Zvicër, ne mund të shkojmë për skijim, me planet e mbrojtjes në vend”, tha ministri zviceran i Shëndetësisë, Alain Berset, javën e kaluar.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI