Lajme

Zvicër: Kritika që paratë nga duhani të përdoren për sponsorizim

Ministria e Jashtme zvicerane po përballet me kritika lidhur me marrëveshjen e saj për të lejuar që shumëkombëshi i duhanit Philip Morris të veprojë si bashkësponsor i ngjarjeve të mëdha jashtë vendit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) me seli në Gjenevë tha se kishte kontaktuar autoritetet zvicerane dhe po kërkonte një ndalim për ngjarjet e sponsorizuara nga duhani në Ekspozitën Botërore të Emisionit në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke konfirmuar një raport në grupin e gazetave Tamedia.

“Ne do të insistojmë që marrëveshjet [e Bureau International des Expositions] gjithashtu të respektohen në pavionin e Zvicrës në Dubai”, tha një zëdhënës i OBSH-së.

Bureau International des Exposition është një organizatë ndërqeveritare e ngarkuar me mbikëqyrjen dhe rregullimin e Ekspozimit Botëror.

Philip Morris ka premtuar CH 1.8 milion ($ 1.8 milion) ndaj aktiviteteve shoqërore të Ministrisë së Jashtme Zvicerane.

Ndërmarrja e Shteteve të Bashkuara thuhet gjithashtu se ka kontribuar rreth 45,000 dollarë amerikanë në drejtim të hapjes  së ambasadës së re zvicerane në Moskë muajin e kaluar.

 Kundër politikës së parandalimit

Më shumë kritika ndaj politikës së sponsorizimit të Ministrisë së Jashtme erdhi nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, grupet kundër pirjes së duhanit dhe politikanët nga disa parti politike.

“Bashkëpunimi me një kompani të duhanit për Expo në Dubai shkon kundër strategjisë sonë të parandalimit”, i tha zyra e shëndetësisë grupit të gazetave CH-Media javën e kaluar.

Partia Social Demokrate e krahut të majtë tha se do të niste një propozim për të ndaluar sponsorizimin nga Philip Morris.

Si lidhja e jashtme e Ministrisë së Jashtme, por edhe kompania e duhanit kanë hedhur poshtë kritikat për aktivitetet e sponsorizuara ilegale.

Ishte Parlamenti që miratoi një propozim për të patur gjysmën e 15 milionë franga zvicerane për pavionin e Zvicrës të siguruar nga sponsorët privatë, pohon ministria.

Ministria citohet të ketë thënë se do të bëjë gjithçka për të shmangur “përshtypjen e rreme që qeveria zvicerane promovon produktet e duhanit”.

Nga ana e saj, kompania nuk do të promovojë cigare, por një produkt surrogat pa tym, përcjell Albinfo.ch.