Shqiperia

Mirizi i Zanave mes vendeve me agroturizmin më të mirë në Europë

Dhe një lajm shumë i bukur vjen në fushën e kulinarisë, ku Shqipëria sërish merr stafetën nëpërmjet një biznesi privat.

Është sipërmarrja e mrekullueshme e dy vëllezërve Altin dhe Anton Prenga që me peizazhin, akomodimin, ushqimin, thyen të gjithë agroturizmet e tjera europianë.

I vendosur në Fishtë të Lezhës, Mrizi i Zanave ka fituar vendin e parë me meritë dhe sic të gjithë e kanë evidentuar tani më, është një destinacion shumë i preferuar, nga të huajt por edhe vendasit. Roadbook, duke bërë një analizë se pse është rritur agroturizmi dhe ku është përqëndruar ai, bën edhe një listim të vendeve që duhen vizituar.

Mrizi i Zanave Agroturizëm, Shqipëri

Ideale për: Ambient të ngrohtë, kuzhinë shqiptare e shijshme

Adresa: Rruga “Lezhë – Vau i Dejës”, Fishtë, Lezhë 4505, Shqipëri

Çmimi: Nga 51 paund/për natë

Ngrohtësia dhe mikpritja qëndrojnë në qendër të fermës familjare dhe hotelit miqësor vendosur në një fshat në veri të Shqipërisë. Ferma origjinale është modernizuar me dhoma me mure që shfaqin pamje  të gjera, ndërsa pulat shquhen kopshtin e ullinjve dhe punonjësit me veshje tradicionale shqiptare mbledhin prodhimin e freskët nga fushat. Restoranti i famshëm, i cili është i popullarizuar nga vendasit, nuk ka meny fikse dhe e bazon atë që të ofron, me çka në dispozicion atë ditë. Prisni një tryezë të plotë me ushqime organike shqiptare për më pak se 30 paund, si peshk i eger, petë të buta, pulë dhe domate të zgjedhura me djathë të bërë në vend.

 

Hotel Follonico, Montefollonico, Toskana

Ideale për: Një agriturizëm autentik/ Adresa: Località Casale, 2, 53049 Torrita di Siena SI, Itali/ Çmimi: Nga 301 EUR për natë

 

Follonico hotel, Montefollonico, Tuscany

Eumelia Organic Agrotourism Farm, Peloponez, Greqi

Më të mirë për: Kuzhinë vegetariane nga ferma-të-tavolinës, verë natyrale, ekoturizëm/ Adresa: Gouves, Gouves Laconia 230 55, Greqi/ Çmimi: 438 EUR për natë (qëndrimi minimal dy netë), duke përfshirë mëngjesin, darkën, një tur në fermë dhe shijimin e vajit të ullirit.

 

Son Blanc Farmhouse, Menorca

Më të mirë për: Një strehim eko-qetësues, ambiente të mrekullueshme, ëellness/ Adresa: Finca Son Blanc Nou Camino de Son Blanc, 07730 Torre Soli Nou, Ishujt Baleares, Spanjë/ Çmimi: Nga 230 EUR për natë në sezonin e ulët; 330 EUR në sezonin e lartë të kërkesave.

 

Lešnik Turistična Kmetija, Slovenj Gradec, Slloveni

Më të mirë për autenticitet / Adresa: Golavabuka 24, 2383 Šmartno pri Slovenj Gradcu, Slloveni/ Çmimi: Mëngjes dhe akomodimi nga 30 EUR, qira e apartamenteve nga 80 EUR.

 

Ferma dhe shtëpi e mysafirëve në Transilvani, Rumani

Më të mirë për: një pamje në jetën transilvane, një qëndrim në fermë që kontribuon në komunitet/ Adresa: Fshati Cobor, Qarku Brașov/ Çmimi: 72 – 114 EUR për natë.

 

Le Barn, Bonnelles, Francë

Më të mirë për: Aktivitete hipike, ambiente të freskëta/ Adresa: Le Moulin de Brétigny, 78830 Bonnelles, Francë/ Çmimi: Nga 220 EUR për natë duke përfshirë mëngjesin.

 

Finca La Donaira, Andalucía, Spanjë

Një nga zgjedhjet më luksoze për të qëndruar në zonën rurale andaluze, me një spa të mrekullueshëm/ Adresa: Camino de las Minas, s/n, 29430 Montecorto, Málaga, Spanjë/ Çmimi: Nga 670 EUR për natë, i përfshirë të gjitha, duke mbuluar të gjitha ushqimet dhe pijeve.

 

São Lourenço do Barrocal, Portugali

Fantastike si një fermë luksi afër Lisbonës. Adresa : São Lourenço do Barrocal, 7200-177, Portugal/

Çmimi: From 550 EUR/nata

 

Villa Lena, Toskane

Më të mirë për: një agriturizëm kreativ/ Adresa: Strada Comunale di Toiano, 25, 56036 Toiano PI, Itali/ Çmimi: Nga 165 EUR për natë.