Lajme

Nga e diela, nuk ka më karantinë për hyrjen në Itali, nga BE dhe Zvicra

Për hyrjet nga vendet e Bashkimit Evropian, zona Shengen, Britania e Madhe dhe Izraeli, kërkohet vetëm një test negativ. Këtu përfshihet edhe Zvicra

Për të gjithë njerëzit të cilët udhëtojnë në Itali nga vendet evropiane, nga e diela (16 maj) hiqet detyrimi i karantinës së koronës, e cila zbatohej pas mbërritjes në vend.

Këtë njoftim e ka dhënë të premten (sot) Ministria e Shëndetësisë në Romë, raporton sda.ch .

Në të ardhmen, për hyrjet nga vendet e Bashkimit Evropian, zona Shengen, Britania e Madhe dhe Izraeli, kërkohet vetëm një test negativ, transmeton albinfo.ch. Këtu përfshihet edhe Zvicra.

Deri më tani ka qenë e detyrueshme karantina pesëditëshe dhe më pas  bërja e një testi të dytë.

Vendi me 60 milionë banorë ka numëruar të enjten rreth 8,000 infeksione të reja me korona dhe rreth 200 vdekje në lidhje me virusin Sars-CoV-2 gjatë 24 orëve.

Nga e hëna e ardhshme e më tutje, pothuajse të gjitha rajonet e Italisë pritet t’i përkasin zonës së verdhë, me rrezik të ulur të koronës.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI