Lajme

Nis Alba Festival në zemër të Cyrihut

Numër i lartë i pjesëmarrësve sonte në Alba Festival.

Përkundër motit me shi të rinj e të reja shqiptare kanë festuar  të premtën mbrëma nën qiellin e hapur në festivalin shqiptar “Alba Festival”

Në natën e parë hapëse të festivalit të diasporës shqiptare në Zvicër kanër performuar disa nga yjet shqiptarë, si Era Istrefi dhe Azet, ku kanë argëtuar deri në orët e vona të rinjtë shqiptarë në festival.

Formacioni i skenës më të madhe të hapur shqiptare për muzikën hip hop, R’n’B dhe kulturën pop në Evropë përfshin 25 emra të mëdhenj të muzikës ndërkombëtare, si Azet, Enisa, Dardan, Mozzik & Getinjo dhe Hava. Festivali nën qiell të hapur plotësohet me specialitete të kuzhinës shqiptare dhe shisha-bare të ndryshme. Priten 25,000 vizitorë.

“Alba Festival” po zhvillohet për herë të parë në “Kasernenareal”, në zemër të Cyrihut, nga 21 deri më 23 qershor.

Foto:@albafestival
Foto:albafestival
Foto:albfestival

Programi për të shtunën: