Lajme

Një stuhi tjetër do të godasë Zvicrën të enjten

Është bërë e ditur nga metorologët se një stuhi e re do ta përfshijë Zvicrën ditën e enjte

Informacionet e fundit nga Byroja Zvicerane e Meteorologjisë flasin për një paralajmërim stuhie për Zvicrën në ditën e enjte. Aktiviteti parashikohet të arrijë kulmin nga mesdita deri natën, transmeton albinfo.ch.

Thuhet se fronti i ri, i cili është formuar në Ishujt Britanikë, është vendosur të arrijë në Zvicër rreth drekës. Niveli i paralajmërimit është vendosur në 3 nga 5 të mundshëm për shumicën e vendit, përveç rajonit të Liqenit të Gjenevës, i cili ka një vlerësim më të ulët të përfshirjes.

Me emrin “Tomris”, është vendosur të sjellë erëra deri në 100 km / orë në ultësirat dhe deri në 120 km / orë në zonat malore.

 

Dimri më i ngrohtë, rekord

Me gjithë frontet e stuhisë që kanë kapluar vendin për më shumë se një javë, dimri përgjithësisht ka qenë i butë nga një këndvështrim i temperaturës, shkruan Thelocal.

Me mesatare 2.5 gradë më të larta se ato të mëparshme të larta në dimrin e 2006-07, ky dimër është vendosur të jetë më i ngrohti i regjistruar ndonjëherë.

Një tjetër rekord u thye në Cyrih të mërkurën

Duke qenë se në 12 shkurt është data e fundit në sezonin që qyteti nuk ka parë reshje dëbore. Moti i Cyrihut nuk parashikohet të bjerë nën zero gjatë javës që vjen, do të thotë se do të vendoset një rekord i ri, për herë të parë. /Albinfo.ch.