Lajme

Dhuna nxit njohjen e shtetit të Palestinës nga disa vende europiane

Norvegjia, Spanja dhe Irlanda njoftuan të mërkurën vendimin e tyre të koordinuar për të njohur një shtet palestinez me shpresën për të udhëhequr vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë, ndërsa zgjidhja me dy shtete është “në rrezik” në luftë të plotë në Gaza.

Kryeministri norvegjez Jonas Gahr Støre ishte i pari që shpalli këtë njohje më 28 maj, duke nisur në të njëjtën kohë “një thirrje të fortë” për vendet e tjera për të bërë të njëjtën gjë.

Duke përshëndetur një “ditë historike”, homologu i tij irlandez Simon Harris ndoqi menjëherë pas, ashtu si kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, një nga zërat më kritikë ndaj operacionit ushtarak të nisur nga Izraeli në Rripin e Gazës si hakmarrje për sulmin e paprecedentë të Hamasit në tetor 7 në territorin izraelit.

“Kryeministri (Benjamin) Netanyahu nuk ka asnjë projekt paqeje për Palestinën”, denoncoi udhëheqësi socialist spanjoll para deputetëve.

“Lufta kundër grupit terrorist Hamas është legjitime dhe e nevojshme pas 7 tetorit, por Netanyahu po shkakton aq shumë dhimbje, shkatërrim dhe pakënaqësi në Gaza dhe në pjesën tjetër të Palestinës, saqë zgjidhja me dy shtete është në rrezik”, tha ai.

Njohja e një shteti palestinez nga Madridi do të bëhet gjithashtu më 28 maj, data e këshillit të ardhshëm të ministrave, tha Pedro Sánchez.

Sipas numërimit të Autoritetit Palestinez, 142 vende nga 193 shtetet anëtare të OKB-së kanë njoftuar deri më tani se njohin një shtet palestinez. Nismës së përbashkët të Madridit, Dublinit dhe Oslos mund t’i bashkohen edhe vende të tjera evropiane (Norvegjia nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, shënimi i redaktorit).

Në mars në Bruksel, liderët sllovenë dhe maltezë nënshkruan një komunikatë të përbashkët me Madridin dhe Dublinin, në të cilën të katër vendet shprehën dëshirën e tyre për të njohur një shtet të tillë.

Qeveria sllovene miratoi një dekret për njohjen e një shteti palestinez më 9 maj, duke synuar ta dërgojë atë për miratim në parlament deri më 13 qershor.

Ministria e Jashtme izraelite ka reaguar menjëherë duke njoftuar tërheqjen “për konsultime” të ambasadorëve të saj në Irlandë dhe Norvegji.

Të martën, në një video-mesazh drejtuar Dublinit të publikuar në rrjetin social X, ai paralajmëroi se “njohja e një shteti palestinez rrezikon të të shndërrojë në një peng në duart e Iranit” dhe Hamasit.

Kjo masë “vetëm do të nxisë ekstremizmin dhe paqëndrueshmërinë”, shtoi ai.

Në fillim të viteve 1990, pas një Konference izraelito-arabe të paqes në fund të tetorit 1991 në Madrid, Norvegjia priti fshehurazi bisedimet e para të paqes izraelito-palestineze që çuan në Marrëveshjen e Oslos./RTS