Koronavirusi: çast pas çasti

Numri i rasteve: SHBA e para, ku renditet Zvicra

Shtetet e Bashkuara të Amerikës renditen në vendin e parë me 418 mijë raste

Shtetet e Bashkuara të Amerikës prijnë me rastet me koronavirus. Në SHBA janë 418 mijë raste pozitive, derisa numërohen 14 mijë të vdekur, shkruan albinfo.ch.

Spanja renditet e dyta me 146 mijë raste, derisa Italia e treta me 139 mijë. Në Spanjë kanë vdekur 14 mijë persona, kurse në Itali mbi 17 mijë.

Në renditjen e përgjithme të rasteve, Italia pasohet nga Franca dhe Gjermania.

Zvicra renditet në vendin e 11-të me 23 248 raste, ku sot janë paraqitur 995 raste të reja. 74 persona kanë humbur jetën sot nga koronavirusi, duke ngritur numrin e përgjithshëm në 895. 9800 persona janë shëruar deri më tani.

https://www.worldometers.info/coronavirus/