Shqipëria

“NZ Herald”: Pse Shqipëria është kthyer në një destinacion turistik kaq popullor?

Plazhe mahnitëse, shumë aktivitete emocionuese në natyrë dhe vendas miqësorë – kjo është arsyeja pse Shqipëria po bëhet një nga destinacionet më të mira të Evropës për pushime familjare, shkruan Emily-Ann Elliott në një artikull të botuar në “NZ Herald”, revistë javore e Zelandës së Re, përcjell albinfo.ch.

Eksperiencën time të parë në Shqipëri e përjetova së bashku me dy fëmijët e mi. Ky ishte fillimi i lidhjes së dashurisë së familjes sime me Shqipërinë, me të vërtetë një nga vendet më miqësore në të cilat kemi udhëtuar ndonjëherë.

Ne sapo jemi kthyer nga një vizitë e dytë në Shqipëri – ku fëmijët e mi, tani 3 dhe 6 vjeç, patën mundësinë të shijonin një mëngjes tradicional me petulla, të shërbyer nga pronarët e bujtinës, u prezantuan me qentë, macet dhe dhitë e familjes dhe u pritën me krahë hapur në një nga restorantet më të mira të vendit.

Mëngjesi tradicional në Shqipëri, petulla, një ushqim që duhet provuar patjetër

“Shqiptarët i vlerësojnë fëmijët. Fëmijët tuaj do të marrin trajtim VIP kudo që shkojnë”, tha Emma Heywood, pronarja e “Undiscovered Balkans”, e cila sapo ka nisur pushimet familjare në Shqipëri (për herë të dytë), pas një rritje të kërkesës për udhëtime në vendin mesdhetar.

“Këtë vit, ne kemi parë një numër rekord kërkesash dhe rezervimesh nga familjet e etura për të eksploruar Shqipërinë dhe më gjerë në Ballkan. Prindërit tani duan t’i ndajnë përvojat aventureske me fëmijët e tyre”, tha ajo.

E vendosur mjeshtërisht mes pikave turistike të Greqisë dhe Malit të Zi, Shqipëria po kalon dhe më në fund po bëhet më popullore.

Pas disa vitesh e izoluar nga pjesa tjetër e botës – nën regjimin komunist të Enver Hoxhës – Shqipëria po shfaqet si destinacioni më i dashur i Ballkanit.

Viti i kaluar ishte viti më i ngarkuar i turizmit në Shqipëri deri më sot, me më shumë se 10 milionë vizitorë ndërkombëtarë.

Megjithatë, ndërsa vendi më parë tërhiqte udhëtarë dhe çifte, tani po rritet në popullaritet dhe po frekuentohet nga turistët familjarë.

Nga fshati përrallor i Thethit në Alpet Shqiptare në veri deri te ishujt magjepsës të Ksamilit në jug, është një shesh lojrash si për fëmijë, ashtu edhe për të rritur.

Lart në alpe, të njohura edhe si Bjeshkët e Nemuna, ju mund të shijoni ajrin e freskët.

Të dizenjuara për praktikë për t’u bërë ballë reshjeve të dendura të borës së dimrit, kabinat me çati prej druri në të cilat qëndruam dukeshin si piktura nga një libër tregimesh.

Thethi në Alpet Shqiptare, i quajtur edhe Bjeshkët e Nemuna për shkak të peizazhit dramatik malor dhe të thyer

“Në të kaluarën, dikur ishin kryesisht beqarë ose çifte me çanta shpine që bënin vizita. Por gjatë viteve të fundit, kanë filluar të vijnë më shumë turistë familjarë”, tha Vlora Polia, e cila prej 15 vitesh drejton “Bujtinën Polia” në Theth.

Ne ecëm deri në lagunën e Syrit të Kaltër, duke pyetur veten nëse ishim në “një set filmi” ndërsa hodhëm shikimin tonë në një burim me ujëra blu si pallua, përpara se të bërtisnim nga kënaqësia e ujit të ftohtë që freskonte këmbët tona, ende të nxehta nga udhëtimi.