Sport

Majlinda Kelmendi

Xhudiste

Xhudistja kosovare, Majlinda Kelmendi është nominuar si Sportistja e Vitit në Laureus World Sports Awards, duke u bërë kështu shqiptarja e vetme që iu bashkohet ardhës së sportistëve më të famshëm botëror, si Roger Federer, Pelé, Michael Phelps, Ronaldo, Michael Schumacher, Zinedine Zidane, etj.

Ky është suksesi tjetër i radhës i Majlinda Kelmendit, e cila për gjashtë vjet sa eksiton Kosova shtete, ka arritur ta ngreh më së larti flamurin e Kosovës në botë.

Nominimi i Kelmendit, siç mësa KTV, pritet të zyrtarizohen më 26 shkurt në një ceremoni të veçantë që do të mbahet në kryeqytetin e Malajzisë, Kuala Lumpur.

Nominimet do të bëhen publike nga fituesi i Kupës së Botës me Francën, Marcel Desailly, ish-trajneri i Tottenhamit André Villas-Boas si dhe 5 herë kampioni botëror në ciklizim, Mick Doohan.

Disa nga ata që kanë fituar më parë janë edhe: Roger Federer, Alex Ferguson, Lewis Hamilton, Pelé, Michael Phelps, Ronaldo, Michael Schumacher, Serena Williams dhe Zinedine Zidane, Novak Djokovic, e të tjerë.

Mysafirët në ceremoni kanë përfshirë këtyre viteve edhe Mbretin Juan Carlos të Spanjës, Princin Albert të Monakos, David dhe Victoria Beckham dhe aktorët Sir Sean Connery, Michael Douglas, Catherine Zeta-Jones, Morgan Freeman, Teri Hatcher, Eva Longoria, Gwyneth Paltrow dhe Kevin Spacey.

Aktualisht, atletja britanike Jessica Ennis e mban këtë titull.

Ndryshe Majlinda Kelmendi, 22 vjeçe, e mori medaljen e artë në Kampionatin Botëror të xhudos në Rio de Janeiro. Ajo mposhti brazilian Erika Miranda në kategorinë deri në 52 kg dhe u bë kosovarja e parë që ka arritur një klasifikim të tillë në xhudo. Kelmendi është e para në botë në kategorinë deri 52 kilogram.

 Biografi e shkurt

  • Emri, MbiemriMajlinda Kelmendi
  • Prejardhja:Pejë-Kosovë
  • Vendi ku vepron:Pejë-Kosovë
  • Profesioni:Xhudiste
  • Kontakti www.majlindakelmendi.info

  WHO’S WHO të tjera