Lajme

Paralajmërohet rrezik nga përmbytjet dhe shembja e dheut në Ticino

E mërkura ishte një tjetër ditë vere në shumë vende. Shenja e verës në Bazel u thye për herë të 90-të këtë vit (mesatarisht 58.5 ditë). Në Gjenevë, niveli i 25 gradëve tashmë është tejkaluar 95 herë (norma 63.8 ditë), siç shkruan MeteoNews, përcjell albinfo.ch.

Një front i ftohtë po i afrohet Zvicrës të enjten. Një rrymë ende po i reziston kësaj, gjë që çon në mot me diell dhe temperatura midis 13 dhe 17 gradë në mëngjes. Sipas “Weatherflash” nga MeteoNews, në jug është gri gjatë gjithë ditës dhe bie shi herë pas here.

Temperaturat gjatë ditës në veri arrijnë deri në 24 gradë. Shiu nuk fillon atje deri në mbrëmje. Të premten mbrëma bie shi kudo.

Shira intensive do të bien në anën jugore të Alpeve deri në mbrëmjen e së premtes. Reshjet intensive po përhapen edhe në Alpet qendrore dhe lindore. Ka rrezik për përmbytje, rrëshqitje dheu dhe rrjedhje mbeturinash. Qeveria federale madje ka deklaruar nivelet e rrezikut 3 dhe 4 (nga 5), shkruan 20minuten.

Gjatë ditës së enjte reshjet e ndenjura do të shtohen në jug. Në mbrëmje, era e tmerrshme merr fund dhe ish-uragani “Lee” drejton një front të ftohtë mbi Zvicër. Me pjesën e përparme do të ketë edhe reshje të dendura shiu në veri. Në shpatet jugore të Alpeve ndonjëherë ka reshje të dendura shiu të vazhdueshëm. Reshjet e shiut do të shtohen gradualisht me shtrëngata, veçanërisht në Ticino veriore dhe qendrore si dhe në Misox. Reshjet e dendura të shiut po përhapen edhe në Alpet qendrore dhe lindore. Surselva, Rheinwald, Valsertal dhe Avers si dhe Bergell janë veçanërisht të prekur, shkruan SRF.