Lajme

Presidenti gjerman: Stafi të punojë nga shtëpia ‘kur është e mundur’

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, bëri një thirrje të premten që më shumë punëdhënës të lejojnë njerëzit të punojnë nga shtëpia, përderisa vendi lufton me nivele të larta infeksioni Covid-19.

Steinmeier lëshoi ​​thirrjen e përbashkët në Berlin me përfaqësuesit e sindikatës dhe federatës së punëdhënësve. Ai u bëri thirrje firmave të lejojnë stafin të punojë nga shtëpia “kur është e mundur”. “Kjo është më e nevojshme se kurrë”, tha Steinmeier. Duke iu drejtuar punonjësve, Steinmeier tha: “Nëse keni mundësi dhe nuk e keni bërë akoma, punoni nga shtëpia. Mos shkoni në zyrë nëse nuk keni nevojë absolutisht”.

“Ne gjithashtu duhet të zvogëlojmë kontaktet, kur është e mundur, në vendin e punës, veçanërisht këto ditë”, shtoi ai.

Autoritetet janë të shqetësuar për numrin e njerëzve që përdorin transportin publik, i cili mund të ndihmojë në nxitjen e përhapjes së Covid-19. Ekzistojnë gjithashtu shqetësime të mëdha mbi variantet e virusit.

Presidenti i Konfederatës së Shoqatave të Punëdhënësve Gjermanë (BDA), Rainer Dulger, tha se kompanitë dhe sindikatat kanë trajtuar deri më tani situatën pandemike me përgjegjësi, por që “më shumë mund të bëhet”.

Zbatimi i planeve të higjienës dhe rregullave të shëndetit dhe sigurisë në punë kishin rezultuar që vendi i punës të ishte “një vend relativisht i sigurt”. “Sidoqoftë, ne tani duhet të kufizojmë më tej kontaktet dhe të ulim lëvizjen”, tha ai.

“Puna në shtëpi kontribuon në këtë”, shtoi tutje Dulger, shkruan thelocal.de, përcjell albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI