Lajme

Pse lopët janë të rëndësishme në Zvicër

Lopët janë të rëndësishme në Zvicër, aq sa njohja e emrave të tyre mund t'ju ndihmojë të merrni një pasaportë zvicerane

Më 18 qershor, gazeta Tribune de Genève dha një histori rreth asaj se si një lopë me emrin “Mouette” u varros në livadh në kantonin Vaud, pikërisht në kullotën ku ajo kulloste dhe mbi të cilën vdiq.

Disa mund të pyesin pse kjo histori, megjithëse padyshim mo-ving, bëri lajme në radhë të parë. A janë lopët vërtet kaq të rëndësishme në Zvicër?, shkruan the The Local, transmeton albinfo.ch. 

Në fund të fundit, lopët nuk janë “të lezetshme” dhe me gëzof si lepujt dhe kotelet – dhe nuk mund t’i përkëdhelni lehtë ose t’i kruani veshët. 

Përgjigja është e thjeshtë: Zviceranët i duan lopët. Ndoshta është për shkak se lopët janë një pjesë kaq e madhe e peizazhit të Zvicrës. 

Apo ndoshta arsyeja është se qumështi i tyre është një përbërës thelbësor për gjërat e tjera që zviceranët i duan: djathi dhe çokollata. (Sigurisht, ata gjithashtu e duan verën e tyre, por nuk ka asnjë lidhje me lopët, kështu që kjo është një histori për një kohë tjetër), transmeton tutje albinfo.ch. 

Vetëm sa e duan zviceranët djathin dhe çokollatën e tyre? 

Statistikat tregojnë se çdo vit ata konsumojnë, mesatarisht, 21 kg nga 450 lloje djathi që prodhojnë. 

Sa për çokollatën, Zvicra prodhon çdo vit rreth 180 ton, dhe konsumi i saj është 8.8 kilogram për person në vit. Mund të mos duket shumë në krahasim me djathin, por zviceranët janë ende kampionë të botës në këtë kategori, sipas faqes së BE, Statista. 

Disa burime, megjithatë, pretendojnë se numri është shumë më i lartë – 30 paund (mbi 13 kg) në vit, i cili, bazuar në përvojën time të konsumit, është një shifër më e besueshme. 

Por tani përsëri te lopët. 

Nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh prirjen e Zvicrës për mbajtjen e statistikave, ne e dimë saktësisht se sa lopë ka në Zvicër: afërsisht 1.5 milion. 

Dhe ne gjithashtu e dimë se cilat emra janë më të njohur në mesin e gjedheve. Me gjithë respektin e duhur për të ndjerën Mouette, emri i saj nuk u arrit në pesë të parat, të cilat janë Fiona, Diana, Bella, Bianca dhe Nina. 

Tani, ju mund të mendoni se kjo është njohuri e parëndësishme, por në fakt nuk është kështu, transmeton tutje albinfo.ch. 

Një e njohur që po aplikonte për nënshtetësi zvicerane në një fshat të vogël në Vaud u pyet nga paneli i natyralizimit nëse i dinte emrat e lopëve në komunitetin e saj. Për fat të mirë, ajo rastësisht njohu dy fqinjin e saj, Jessie dhe Bianca, kështu që ajo u bë një pronare krenare e një pasaportë zvicerane. 

E gjithë kjo do të thotë se lopët janë krijesa ikonike në Zvicër, jo në të njëjtën mënyrë si në Indi, por ato ende kanë një vend të veçantë në jetën zvicerane dhe mediat e lajmeve. 

Artikulli rreth varrosjes së Mouette nuk është unik në këtë kuptim. 

Disa vjet më parë, kishte një histori rreth ushtrisë së Zvicrës që fluturonte me helikopterët e tyre në Francë për të “vjedhur” ujin nga një liqen francez në mënyrë që të shuante etjen e rreth 20,000 lopëve që vuanin nga dehidrimi gjatë një vere veçanërisht të nxehtë. 

Me sa duket nuk kishte ujë të mjaftueshëm në liqenet zvicerane për të përmbushur kërkesën. 

Incidenti nxiti pak inat në Francë, ku një gazetë pohoi se “për të shpëtuar lopët e saj, Zvicra vjedh ujë nga Franca”. 

Ky titull thotë gjithçka: ndërsa Zvicra neutrale nuk e ka zakon të dërgojë forcat e saj të armatosura jashtë vendit, mirëqenia e lopëve u konsiderua si një arsye mjaft e mirë për të lexuar hapësirën ajrore të një vendi tjetër – dhe liqenin e tij. 

Ndryshe nga shumë kombe të tjerë të cilët nuk kujdesen aq shumë për lopët apo demokracinë e drejtpërdrejtë, zviceranët zhvilluan një referendum në 2018, të shtyrë nga një grup pro-lopësh – po, me të vërtetë ekziston një gjë e tillë – nëse subvencionet duhen dhënë fermerë që nuk i heqin lopët e tyre. 

Ajo u refuzua në votime sepse zviceranët dëgjuan argumentin e qeverisë se lopët me brirë janë të rrezikshëm për shokët e tyre pa brirë. 

Me fjalë të tjera, votuesit vendosën të parandalonin ngacmimin midis lopëve. 

Dhe ishte gjithashtu historia e një fermeri të ri zviceran që u akuzua për abuzim seksual me një nga lopët e tij. Ndërsa ky incident natyrisht nuk ishte veçanërisht “zviceran” në vetvete, mbase trajtimi i tij ishte në shtypin lokal. Kur raportuan në lidhje me rastin, gazetat botuan një foto, duke pikiluar fytyrën e autorit, por edhe lopën, për të mbrojtur identitetin e palëve fajtore dhe të pafajshme – sepse ligjet e privatësisë në Zvicër janë shumë të forta. 

Ndërsa zviceranët janë të dashur për lopët, ndërveprimi midis të dyve nuk shkon gjithmonë normalisht, me raporte të herëpashershme të lopëve që sulmojnë alpinistët në shtigje malore. 

Megjithëse kjo nuk më ka ndodhur kurrë, unë kam pasur një përvojë të frikshme një herë gjatë vozitjes në male (përveç shkeljes aksidentale në bajgë lope). 

Kjo ndodhi në Mont-Tendre në Vaud, ku po vozisja me makinën time të re të markës, të cilën e bleva vetëm një ditë më parë. 

Në një rrugë të ngushtë malore (e cila sidoqoftë ishte e asfaltuar, sepse kjo është Zvicra), u shfaq një lopë. Ajo u pozicionua në mes të rrugës, filloi tek unë kërcënuese dhe nuk do të lëkundej. 

Nuk mund të kthehesha pasi ishin disa makina pas meje. Dhe as unë nuk mund të shkoja drejt, pasi lopa zuri të gjithë rrugën. 

Të gjithë u ulëm atje duke pritur që lopa të bënte një lëvizje majtas ose djathtas, në mënyrë që të gjithë të shkonim përpara. 

Pas rreth 10 minutash, ajo më në fund bëri një hap drejt skajit të rrugës. Fillova ta kaloja ngadalë pranë saj kur ajo papritmas ktheu anën e makinës sime, duke dhëmbur derën. 

Mund të isha betuar se ajo e bëri këtë qëllimisht, dhe madje ajo më buzëqeshi. 

Unë i thirra asaj disa emra të zgjedhur, asnjë prej tyre nuk ishte, jam i sigurt, emri i saj i vërtetë. 

Të nesërmen shkova në agjencinë time të sigurimeve për të plotësuar dokumentet për dëmin e shkaktuar në makinën time dy-ditore. Kam plotësuar informacionin që përshkruan çfarë ka ndodhur saktësisht. Isha i sigurt që agjenti do të më shikonte, do të hapte sytë dhe do të mendonte se isha i çmendur. 

Por jo. Ai lexoi formularin dhe tha: “Një lopë sulmoi makinën tuaj sepse ishit në territorin e saj? Kjo është normale në Zvicër ”. (Me sa duket është gjithashtu normale kur dhitë e bëjnë atë). 

Pra, morali këtu është: mos u habitni nëse shihni gjedhe që dominojnë lajmet e Zvicrës. 

Thjesht duhet të pranoni që zviceranët dhe lopët e tyre me të vërtetë shkojnë dorë për dore. Shkruan The Local. 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI