Koronavirusi: çast pas çasti

Pse tani është koha e duhur për të blerë rroba në Zvicër

Ndërsa sezoni i shitjes me rrobat e verës ka filluar, shitësit me pakicë zviceranë po ofrojnë ulje të konsiderueshme të çmimeve në produktet e tyre të pashitura

Pasi disa javë u mbyllën dyqanet gjatë pandemisë Covid-19, shumë dyqane veshjesh dëshirojnë të shesin stoqet e tyre të tepërta me çdo çmim, në mënyrë që të mund të kompensojnë disi humbjet e tyre dhe të bëjnë vend për inventar të ri.

“Ne filluam shitjet një javë më parë se vitin e kaluar,” u tha një zëdhënës i departamenteve të dyqaneve Manor për mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Bllokimi “kishte një ndikim negativ në inventarin tonë”, tha Franziska Gämperle, zyrtare për markën Navyboot.

“Kjo është arsyeja pse zbritjet e këtij viti janë veçanërisht të rëndësishme,” shtoi ajo.

Një tjetër pasojë e bllokimit në sektorin e shitjes me pakicë është që koleksionet vjeshtë-dimër nuk do të jenë në dispozicion në dyqane aq shpejt sa vitet e kaluara.

“Zakonisht ne e pranojmë në qershor, por këtë vit do të dorëzohet në gusht,” tha Gämperle, përcjell tutje albinfo.ch.

Zëdhënësi i grupit Dosenbach-Ochsner, i cili shet këpucë, aksesorë dhe veçanërisht veshje sportive, tha që kompania mund të fillojë më shumë promovime dhe zbritje në javët e ardhshme.

Sidoqoftë, kompania është shumë më mirë sesa shumë nga homologët e saj.

“Falë negociatave të hershme me partnerët dhe furnitorët tanë, ne ishim në gjendje të gjenim zgjidhje optimale dhe të përshtatnim stoqet tona në përputhje me rrethanat,” tha zëdhënësi.

Specialisti i marketingut Jérôme Amoudruz gjithashtu vuri re se “tendenca është më shumë drejt çmimeve më të ulëta” midis shitësve.

Përveç kësaj, është e mundur që disa dyqane “të zgjasin periudhat e shitjeve të tyre për të shitur dhe për të rikuperuar paratë”, tha ai.