Shkurt.ch

Pse zviceranët gjithnjë e më pak po dalin jashtë për pushime?

Zviceranët gjithnjë e më shumë po qëndrojnë në Zvicër për pushimet e tyre, ndërsa kantonet Ticino dhe Graubünden konsiderohen veçanërisht tërheqëse. Vendet islamike, si Egjipti, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, po humbasin apelin e tyre, përcjell albinfo.ch.

Vala e nxehtësisë dhe moti i bukur verën e kaluar nënkuptonin që shumë njerëz vendosën të qetësoheshin në shtëpi, sipas barometrit të udhëtimit TCS 2019, të botuar të hënën nga Klubi Touring i Zvicrës.

Kantoni italian folës Ticino dhe Graubünden në Zvicrën lindore, arritën në ranglistën e atraktivitetit, e ndjekur nga Italia, e cila vetëm kaloi kantonin Valais.

Këto destinacione u pasuan nga Spanja, Portugalia, Gjermania, Austria dhe Franca, përcjell albinfo.ch.

Pastaj erdhën destinacionet joevropiane Australi dhe Zelandën e Re, Karaibe, Shtetet e Bashkuara, Tajlandë dhe Afrikën e Jugut.

Vendet islamike ishin më pak tërheqëse sesa në vitet e mëparshme për turistët zviceranë, të cilët megjithatë thanë se ishin më pak të frikësuar nga aktet terroriste dhe raportuan një ndjenjë të përgjithshme sigurie, përcjell albinfo.ch.

Ndërsa 46% e të anketuarve thanë se udhëtimi ishte një pjesë qendrore e jetës së tyre, 27% thanë se udhëtimi ishte një luks që ata mezi mund të përballonin.