Futboll

Pseudonimet e Kombëtareve në Euro 2024

Më poshtë do të gjeni pseudonimet për të gjitha skuadrat pjesëmarrëse të Kampionatit Evropian të Futbollit, Euro 2024, që do të zhvillohet në Gjermani, sipas uefa.com, transmeton albinfo.ch.

Gjermania – Die Nationalmannschaft (Ekipi Kombëtar)

Skocia – Ushtria e tartanëve (Tartani është pëlhura tradicionale me modele skoceze të kryqëzuara, me variante individuale që i përkasin klaneve të ndryshme përbërëse të vendit)

Hungaria – Magjarët magjikë (Kombëtarja verbuese hungareze e viteve 1950, e drejtuar nga Ferenc Pushkash, njihej nga anglishtfolësit si magjarët magjikë).

Zvicra – A-Seam ose Nati (Ekipi Kombëtar) ose (Kryqat e Kuq) për shkak të gjuhëve zyrtare të vendit, frëngjisht, gjermanisht, italisht dhe rumanisht.

Spanja – La Roja ose La Furia Espanola

Kroacia – Vatreni apo Të frikshmit

Italia – Gli Azzurri (Blutë) ose La Nazionale (Ekipi Kombëtar)

Shqipëria – Kuqezinjtë (Kuq e Zi) apo Shqiponjat (Shqiponjat)

Sllovenia – Reprezentanca (Kombëtarja)

Danimarka – Dinamiti danez apo Bardhekuqtë

Serbia – Shqiponjat

Anglia – Tre luanët

Polonia – Shqiponjat

Holandë – Oranje apo Portokallinjtë

Austria – Das Team (Ekipi)

Franca – Les Bleus (Blutë)

Belgjikë – Djajtë e Kuq

Sllovakia – Sokolët

Rumania – Tringjyrëshit

Ukraina – Synio-Zhovti apo Verdheblutë

Turqia – Bizim Çocuklar apo Djemtë tanë

Gjeorgjia – Jvarosnebi apo Kryqtarët

Portugalia – Seleçao apo Përzgjedhja ose Luzitanët

Çekia – Hrdí lvi apo Luanët Krenarë