Lajme

Racizmi në futbollin zviceran

Në fund të prillit, gjatë një ndeshjeje të kampionatit të ligës së dytë Valais kundër FC Loèche-la-Souste, një spektator ofendoi Patrick Lopes, portierin e FC Saxon.

“Do të kërkoj topin në krah. Në atë moment shoh një mbështetës që më shikon. Ai fillon të qajë majmunin, duke thënë në të njëjtën kohë: ‘e zezë e pistë’. Me vjen inat. Arbitri vendos të më japë karton të kuq, sepse thashë fjalë që nuk duhen thënë në botën e futbollit”, thotë Patrick Lopes për RTS.

Ekipi i tij vendos të largohet nga fusha në shenjë proteste. Kjo e bëri atë të humbiste ndeshjen me humbje, sipas rregullores. Por klubi pranon plotësisht gjestin e lojtarëve të tij.

“Ne menduam se një nga armët ishte të godasësh grushtin në tryezë. Ne e dinim mirë se çfarë do të ndodhte nga pikëpamja sportive. Ne nuk do të apelojmë, pranojmë”, tha Gawl Thomas, president i FC Saxon, përcjell albinfo.ch.

Në Zvicër, Lidhja Kundër Racizmit dhe Antisemitizmit ka disa vjet që vëzhgon me kujdes atë që po ndodh në terrenet e futbollit. Sipas tyre, ky është një fenomen që vazhdon.

“Është shumë e rëndësishme të veprosh në nivelin e sportit amator, sepse aty ke edhe racizëm të përditshëm. Në nivel profesional, nëse keni organe qeverisëse shumë strikte, merrni mesazhin se racizmi nuk lejohet”, është shprehur, presidenti i saj, Philippe Kenel, shkruan RTS.

Në disa stadiume, sharjet racore si të bërtiturat e majmunëve janë bërë të zakonshme. Drejtuesit e futbollit shumëfishojnë veprime simbolike, por luftojnë për të sanksionuar.

Ish-lojtari i kombëtares zvicerane, Johan Djourou, kërkon që kjo situatë të ndryshojë. “Për të mbrojtur këta sportistë, klubet duhet të ndëshkohen…dhe ashpër, me zbritje pikësh ose me humbje,” argumenton ai, përcjell albinfo.ch.

Ndoshta vetëm me këtë çmim futbolli do të mund të mbetet lojë, për të gjithë këta fëmijë që e luajnë sot në pafajësi.