Lajme

Raftet e supermarketeve ruse janë plot me produkte Nestlé

Në përgjigje të luftës së Rusisë ndaj Ukrainës, kompania shumëkombëshe zvicerane Nestlé njoftoi se do të reduktonte gamën e saj të produkteve në Rusi në mallra “thelbësore”, si qumështi i foshnjave.

Por raftet e supermarketeve në Moskë paraqesin një pamje tjetër, sipas NZZ. Kompania më e madhe në botë e ushqimit dhe pijeve vazhdon të shesë dhe të prodhojë një gamë të gjerë produktesh ushqimore, si dhe të rekrutojë staf në Rusi, raportoi të shtunën gazeta zvicerane në gjuhën gjermane, transmeton albinfo.ch. Korrespondenti i gazetës në Moskë vëzhgoi një gamë të gjerë produktesh të njohura nga grupi zviceran i mallrave të konsumit në raftet e supermarketeve ruse. Artikulli vuri në dukje gjithashtu se nuk ka mungesë të markave të huaja të disponueshme në dyqane, pavarësisht një eksodi të kompanive perëndimore të shkaktuar nga lufta. “Nescafé, një produkt shumë i njohur në Rusi, vjen në shumë varietete”, shkruan Marcus Ackeret, përcjell albinfo.ch. Ai vë në dukje se e njëjta gjë vlen edhe për drithërat e mëngjesit të markës Bystrow, supat Maggi dhe kubikët bouillon, ushqimin për kafshët shtëpiake Purina dhe akulloren Mövenpick.

Ekzistojnë gjithashtu shumë lloje pralinash, çokollate, ushqime për fëmijë. Etiketat e produkteve shënojnë se këto janë prodhuar në fabrikat ruse të Nestlé. Gama e gjerë e produkteve të disponueshme në supermarketet ruse sugjeron që Nestlé – për të cilën artikulli i NZZ thotë se “refuzoi të komentojë” – përcakton gjerësisht ushqimet thelbësore.

Shumë emra të markave të mëdha janë tërhequr nga Rusia për shkak të pushtimit të saj në Ukrainë. Më 11 mars 2022 Nestlé përshkroi se si lidhja e jashtme kishte kufizuar marrëdhëniet e saj të biznesit në vendin e dënuar gjerësisht për pushtimin e fqinjit të tij. Por ajo është ende nën kritika të rënda në mediat sociale dhe nga zyrtarët e lartë të Ukrainës për të bërë biznes në Rusi.

NZZ vëren se nuk ka indikacione që fabrikat lokale të Nestlé kanë ndaluar prodhimin ose kanë kryer “raunde të mëdha pushimesh nga puna”.

Para shpërthimit të luftës, Nestlé operonte shtatë fabrika në vend. Në total, grupi zviceran punësoi rreth 7,000 njerëz në Rusi në vitin 2021. Dega ruse e Nestlé duket se po vazhdon të rekrutojë staf me 110 vende të lira të punës në Nestlé Rusi të shpallura në Headhunter.ru, një nga portalet më të rëndësishme të punës në vend në internet.