Lajme

Rreziku më i lartë i ortekëve është në Valais, Goms, Zermatt dhe Rhône

Rreziku i ortekut ishte në nivelin e dytë më të lartë në pjesën më të madhe të Alpeve të Zvicrës pas borës së madhe, transmeton albinfo.ch.

Reshjet e mëdha të borës mund të “rrisin ndjeshëm” rrezikun e ortekëve në të gjitha rajonet e Zvicrës, sipas Buletinit të ortekut zviceran.

Për shkak të reshjeve të mëdha të borës në ditët e fundit dhe më shumë që pritet deri në fundjavë, lëshohet një paralajmërim i ortekut në vendet si Valais, Goms, Zermatt dhe Rhône, transmeton albinfo.ch.

Sipas autoriteteve kantonale të Valais, niveli aktual i rrezikut nga orteku është midis 4 dhe 5, që do të thotë ‘i lartë’ deri në “skajshmëri’.

Disa zona veçanërisht të kërcënuara mund të evakuohen, thanë autoritetet.

Njerëzit që planifikojnë të shkojnë për ski në Valais gjatë ditëve të ardhshme, duhet të kontrollojnë kushtet e borës dhe paralajmërimet e ortekut në vend, veçanërisht pasi shumë rrugë, kryesisht në Valais të Epërme, janë të prera dhe një numër fshatrash në Luginën e Goms, Lötschental dhe Zermatt, rajoni nuk është më i arritshëm me rrugë ose tren. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI