Lajme

SHBA i merr seriozisht kërcënimet për sulme bërthamore

“Është një precedent i rrezikshëm që Putin të përdorë këtë lloj retorike në kontekstin e një lufte që ai po e humbet qartë brenda Ukrainës”

SHBA po i merr “seriozisht” kërcënimet e fshehta të Vladimir Putinit për të përdorur armë bërthamore për të mbrojtur zonat në Ukrainë, tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë për BBC.

John Kirby tha se SHBA nuk po ndryshonte “qëndrimin e saj strategjik parandalues”, por se Putin foli në mënyrë të papërgjegjshme.

Putin paralajmëroi se vendi i tij do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e tij. Kjo deklaratë erdhi pasi katër rajone ukrainase të pushtuara pjesërisht nga forcat ruse janë gati të organizojnë votime të parakohshme për bashkimin me Rusinë.

“Është një precedent i rrezikshëm që Putin të përdorë këtë lloj retorike në kontekstin e një lufte që ai po e humbet qartë brenda Ukrainës”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Kirby, përcjell Albinfo.ch.

“Ne duhet t’i marrim seriozisht këto kërcënime dhe ne e bëjmë. Ne kemi monitoruar, sa më mirë që mundemi, aftësitë e tij bërthamore, mund t’ju them se ne nuk shohim asnjë tregues se ne duhet të ndryshojmë qëndrimin tonë parandalues ​​strategjik në këtë pikë”, tha ai.

Ai hodhi poshtë planet për Rusinë për të aneksuar pjesë të tjera të Ukrainës.