Të tjera

SHBA me mesazh për Dodikun, stërvitje me avionë luftarakë në Bosnjë

Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar mesazh të fortë Millorad Dodik, liderit të Republika Sërpska në Bosnjë e Hercegovinës.

Avionët luftarakë F-16 të forcave ajrore amerikane kanë kryer stërvitje me ushtrinë e Bosnjës në pjesën veriore të vendit.

“Shtetet e Bashkuara nuk do të qëndrojnë duarkryq derisa sfidohen Marrëveshja për Paqe e Dejtonit dhe institucionet e Bosnjës”, njofton ambasada e SHBA-së në Sarajevë.

Kjo stërvitje u cilësua “një dëshmi për përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për të siguruar sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnjë e Hercegovinës”.

Ambasada i rikujton Dodikut se Kushtetuta e Bosnjës nuk lejon të drejtën e shkëputjes. Politikani i afërt me Vuçiç dhe Putinit paralajmërohet se nëse tenton shkëputjen, do të përballet me një reagim të SHBA-së.