Kosova

Shqipëria mbështet reciprocitetin dhe liberalizimin e shpejtë të vizave për Kosovën

Presidenti Bajram Begaj ka thënë se dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohje reciproke mes dy shteteve.

Shqipëria ka mbështetur masat e reciprocitetit që Kosova ia ka vënë Serbisë. Këtë e ka shprehur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, gjatë takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me ç’rast ka folur edhe për dialogun me Serbinë.

Begaj ka thënë se dialogu duhet të përfundojë me njohje reciproke mes dy shteteve, raporton Albinfo.ch.

Ai ka shprehur përkrahjen e Shqipërisë edhe për aplikimin e Kosovës në Programin e Partneritetit për Paqe të NATO-s, Kartën e Adriatikut, Këshillin e Evropës dhe për aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Po ashtu, presidenti Begaj ka shprehur përkrahjen e plotë edhe për liberalizimin sa më të shpejtë të vizave për qytetarët e Kosovës dhe për pranimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Kurti në anën tjetër e ka uruar Begajn për hapjen e negociatave me BE-në dhe ritheksoi përkushtimin dhe gatishmërinë për vazhdimin e bashkëpunimit, si dhe thellimin dhe zgjerimin e mëtejmë të marrëdhënieve ndërmjet të dy shteteve.

Në një komunikatë të Qeverisë, bëhet e ditur se kryeministri Kurti theksoi rëndësinë e mbështetjes së Shqipërisë në proceset e anëtarësimit të Kosovës në Programin e Partneritetit për Paqe të NATO-s, Kartën e Adriatikut, Këshillin e Evropës dhe për aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Duke folur për bashkëpunimin konkret ndërmjet dy republikave, u diskutua rëndësia e projektit për hekurudhën Durrës-Prishtinë e sidomos e investimeve në mbrojtje e siguri, si çështje të sovranitetit, për çka u kërkua bashkëpunimi i të dyja vendeve në këtë drejtim./Albinfo.ch/


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI