Koronavirusi: çast pas çasti

Shteti i Zvicrës deri më tani ka kryer afër 1 milion testime për Covid-19

Të dhënat e fundit në Zvicër rreth numrit të të prekurve nga koronavirusi

Statistikat e fundit tregojnë se në Zvicër që nga fillimi i pandemisë e deri tani ka bërë mbi 842,509 testime gjithë populates zvicerane, transmeton albinfo.ch.

Nga numri total i testimeve, 36,708 persona kanë dalur të infektuar me koronavirus. Ndërkohë nga numri total i të prekurve, në Zvicër janë shënuar 1,987 viktima, shkaku i pandemisë.

Autoritetet shëndetësore zvicerane kanë bërë të ditur se Zvicra ka rritje mesatare të infeksioneve në Zvicër. Vlen të theksohet se që prej fillimit të qershorit 2020 kantonet me shkallë më të lartë të infeksionit për frymë kanë qenë: Gjeneva, Jura, Valais, Fribourg, Zug, Vaud, Cyrih, Schwyz, Uri dhe Aargau, sipas korona-data.ch. Gjeneva dhe Jura kanë udhëhequr listën me normat më të larta të infeksionit në Zvicër që nga 1 qershori i vitit 2020.

Sidoqftë, përkundër të prekurve, të dhënat e fundit tregojnë se numri i të shëruarve në Zvicër është rritur dukshëm në këto ditët e fundit. Gjatë kësaj jave, në Zvicër janë raportuar se numri i shërimeve ka arritur në 32.300 persona.

Duke qenë se shifra zyrtare, bazuar në numrin e personave që janë testuar, që në fillim ishin pozitivë në testin e bërë, dhe më pas janë rikuperuar, është ngritur, këtë e tregon edhe “Worldometers”, e cila publikon në kohë reale të dhëna nga koronavirusi, shkruan albinfo.ch.