Kosova

Sipas mediave kosovare, Kurtit nuk i lejohet të garojë në zgjedhje

Përveç Albin Kurtit janë edhe 46 kanidatë të tjerë që nuk mund të garojnë, sipas KQZ-së

Mediat kosovare raportojnë se Albin Kurtit nuk do t’i lejohet të garojë në zgjedhje për shkak të problemeve me ligjin.

Kurti ishte dënuar në janar të vitit 2018 për dy vepra penale: përdorim të armës apo mjetit të rrezikshëm dhe për pengim të personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare, ndërsa në shtator të po atij viti Apeli ia vërtetoi këtë dënimin, përcjell albinfo.ch.

Me këto vepra përshkruheshin veprimet e Lëvizjes Vetëvendosje për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës në vitin 2015, si pasojë e të cilave, liderit të LVV-së i është pamundësuar kandidimi në listë zgjedhore.

Përveç Kurtit, mësohet se KQZ-ja s’ka ka certifikuar edhe 46 kandidatë për deputetë edhe nga listat e partive tjera që po ashtu ishin të dënuar në tri vitet e fundit.

Qytetarët e Kosovës do të duhet të dalin në zgjedhje për herë të dytë brenda një viti e gjysmë.

Kështu ka urdhëruar Gjykata Kushtetuese më 22 dhjetor përmes një aktgjykimi. Kjo gjykatë kishte gjetur parregullsi në votimin e Qeverisë së udhëhequr nga Avdullah Hoti, i cili e mori detyrën e kryeministrit në qershor.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI