Koronavirusi: çast pas çasti

Skiatorët e ardhur për pushime, nga Franca në Zvicër, rrezikojnë ngjalljen e tensioneve

Shërbimi i transferimit të autobusëve për skiatorët francezë në Zvicër rrezikon ngjalljen e tensioneve

Një nga vendpushimet më të mëdha të skive në Zvicër është vendosur të nisë një shërbim me autobus për skiatorë nga stacionet franceze të skive aty pranë në një lëvizje që mund të shkaktojë tensione midis autoriteteve të dy vendeve, transmeton albinfo.ch.

Normalisht që skiatorët në zonën franko-zvicerane të Portes du Soleil, e cila përfshin pjesë të Valais në Zvicër dhe Chablais në anën franceze, bëjnë skitë nga një shpat në tjetrën pa e ditur në cilin vend ndodhen.

Por Zvicra ka vendosur të hapë pistat e saj të skive, ndërsa Franca mbetet e mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit. Qeveria ka thënë se vendpushimet e skive mund të hapen në Francë, por ashensorët e skive do të qëndrojnë të mbyllura ashtu si baret dhe restorantet.

Pra, një nga vendpushimet më të mëdha të Zvicrës është vendosja e një autobusi nga pala zvicerane për të marrë skiatorë në vendpushimet e afërta në Francë dhe për t’i sjellë në Valais.

“Ne planifikojmë të marrim skiatorët pranë Châtel dhe vendpushimet e tjera franceze me autobus. Ne jemi duke u përgatitur të përthithim një pjesë të klientelës franceze”, tha Enrique Caballero, drejtori i Portes du Soleil Zvicër në një intervistë këtë javë.

Kostoja e shërbimit të autobusit do të përfshihet në çmimin e një karte ski në vendpushimet zvicerane.

Çmimi i transportit do të përfshijë “kalimin e skive në anën zvicerane”, theksoi ai.

Caballero gjithashtu tha se “ne nuk kemi ndërmend të pasurohemi me fatkeqësinë e të tjerëve. Objektivi ynë kryesor është të ndihmojmë fqinjët tanë francezë duke thithur një pjesë të skiatorëve të tyre gjatë pushimeve”.

“Por nëse kjo rezulton në të ardhura të ekuilibruara për këtë sezon dimri, aq më mirë!”, ai shtoi.

I kontaktuar nga media, Christophe Darbellay, presidenti i Këshillit të Shtetit të Valais shpjegoi se kjo lëvizje nuk duhet parë si “provokim i qeverisë franceze”.

“Mirëseardhja e turistëve të huaj nuk është e njëjtë me kërkimin aktiv të tyre”, tha ai.

Caballero specifikoi që shërbimi i anijes “nuk ka të bëjë me rekrutimin e klientëve në Francë. Ne thjesht duam të shmangim mbipopullimin në parkingje. ”

Ndërsa Franca, Italia dhe Gjermania po drejtojnë një përpjekje të Bashkimit Evropian për të mbyllur shpatet e skive deri të paktën në mes të janarit, në Zvicër disa shpate janë tashmë të hapura në të gjithë vendin – dhe më shumë do të pasojnë.

“Në Zvicër, ne mund të shkojmë për skijim, me planet e mbrojtjes në vend”, u tha gazetarëve të enjten Ministri Zviceran i Shëndetësisë Alain Berset.

Ai shtoi se ndërsa këto plane mund të shkaktojnë tension midis Zvicrës dhe fqinjëve të saj, “ne jemi një vend sovran dhe mund të vendosim vetë se çfarë të bëjmë në territorin tonë”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI