Futboll

Skocezët pushtojnë Mynihun përpara hapjes së Euro 2024

Tifozët skocezë filluan të mbërrijnë në qytetin jugor të Gjermanisë, duke u përgatitur për ndeshjen hapëse të turneut evropian të këtij viti. “Tartan Army” e Skocisë e tifozëve udhëtues janë në Bavari për ndeshjen hapëse kundër Gjermanisë.

Tifozët skocezë dhe gjermanë të futbollit pushtuan rrugët qendrore të Mynihut të premten, përpara ndeshjes hapëse në Eurokupën e këtij viti të organizuar nga Gjermania.

Skocezët janë vërshuar prej ditësh drejt kryeqytetit bavarez, teksa “Tartan Army” ndjek skuadrën skoceze për përballjen e saj me mikpritësit gjermanë në Allianz Arena të Mynihut.

Tifozët skocezë u panë të veshur me veshje tradicionale dhe duke luajtur gajde, një foto e simboleve nacionaliste skoceze në zemër të Mynihut.

Qendra e qytetit përfundimisht u bë aq e zënë sa Mynihu paralajmëroi për mbipopullim në qendër të qytetit, ku zonat e tifozëve po gumëzhinin nga entuziastët e futbollit, duke u kërkuar mbështetësve që të shpërndaheshin pak.

“Marienplatz është i mbipopulluar. Patjetër që nuk do të ketë shikim publik atje”, thanë autoritetet e qytetit të Mynihut në mediat sociale. Sheshi qendror historik pret gjithashtu stacionin kryesor që përdoret për të kapur nëntokën në stadium.

Autoritetet gjithashtu u kërkuan tifozëve të mos shkojnë më në Olympiapark, duke shtuar se “zona e tifozëve është gjithashtu gati të mbyllet” në atë vend.

Disa media shkruajnë që në Mynih kanë arritur rreth 200 mijë tifozë skocezë./DW