Futboll

Stërvitja e parë e Zvicrës për EURO 2024, kush shkoi e kush mungoi

Kombëtarja e Zvicrës është në mesin e përgatitjeve finale për Kampionatin Evropian 2024 në Gjermani.

Lojëtarët mbajtën seancën e parë stërvitore në mbrëmje në objektin sportiv Gründenmoos. Tashmë mungojnë gjashtë lojtarë. Të hënën arrijnë të fundit Gregor Kobel si finalisti i Ligës së Kampionëve Dortmund, Andi Zeqiri (Genk), Noah Okafor (Milani) dhe treshja e Luganos Uran Bislimi, Renato Steffen dhe Albian Hajdari, të cilët do të luajnë në finalen e kupës kundër Servette në Bernë te dielen.

I fundit nga lojtarët ishte Granit Xhaka, i veshur me një trajner në ngjyrë të kuqe burgundy. Kapiteni është në humor të mirë, pasi është drejtuar nga një koleg. Ai ka pasur një sezon pothuajse perfekt me Leverkusenin falë fitimit të dopioit dhe arritjes në finalen e Europa League.

Të premten Zvicrës i janë bashkuar edhe lojtarë të tjerë si Manuel Akanji, Yann Sommer, Remo Freuler, Dan Ndoye dhe Ricardo Rodriguez.

Të premten, ylli i skijimit Marco Odermatt iu bashkua ekipit kombëtar të Murat Yakin si një i ftuar stërvitor. Odi u stërvit për gjysmë ore në shi të dendur. Një përvojë e veçantë për Nidwaldner: “Ishte një përvojë jashtëzakonisht e lezetshme për mua. Unë isha më nervoz se në shfaqje të tjera të tilla.”

Madje, kapiteni Granit Xhaka i dhuroi atij edhe një fanellë të kombëtares me numrin 10. Odi pranoi ftesën e trajnerit të kombëtares Murat Yakin dhe do të mbështesë edhe ekipin në Gjermani në ndeshjen kundër vendësve më 23 qershor në stadiumin e Frankfurtit.