Lajme

Tërmet në Itali, njerëzit dolën në sheshe

Sipas Institutit Kombëtar italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, një tërmet me magnitudë 4.4 tronditit zonën e Ragusas, në Sicili, epiqendra është lokalizuar në det, 15 kilometra në jug të Acate, me thellësi 30 kilometra, përcjell albinfo.ch.

Tërmeti u ndie nga popullsia që doli në rrugë dhe sheshe. “Ishte një tronditje shumë e fortë dhe e gjatë”, thonë dëshmitarët.

Për momentin, mediat italiane nuk raportojnë dëme.

Vlen të theksohet se tërmeti u ndje fortë në Sirakuzë, Catania dhe midis Licata (Agrigento) dhe Gelas (Caltanissetta), por edhe në Palermo.

Zjarrfikësit informuan përmes Tëitter se nuk kishte asnjë telefonatë ankthi ose ndonjë dëm të raportuar. Edhe nga kontrollet e kryera nga Departamenti i Mbrojtjes Civile, nuk u gjet asnjë dëmtim ose të lënduar pas tronditjes.