Lajme

Tetë liqene që duhet t’i vizitoni verës në Austri

Austria mund të jetë një vend pa dalje në det, por kjo nuk do të thotë se i mungojnë mundësitë e notit dhe ujërat e pastër kristal.

Republika Alpine pret liqene të bukura me nuanca tërheqëse blu dhe jeshile, opsione për familjet, ujëra masive pranë Vjenës dhe madje edhe vende ku mund të notoni mikun tuaj me katër këmbë, shkruan The Local.

Me verën që bëhet më e nxehtë çdo vit, një not në një liqen austriak duket si mënyra e përsosur për t’u freskuar.

Vizat e Karaibeve

Në Salzburg, një opsion i shkëlqyeshëm për ata që duan të notojnë në ujërat blu është Fuschlsee. Zonat e cekëta të liqenit shkëlqejnë me një nuancë magjepsëse blu-jeshile, duke reflektuar cilësinë e jashtëzakonshme të ujit.

Përgjatë bregut të liqenit, do të gjeni disa pika natyrore noti, si dhe Fuschlseebad, i cili ofron më shumë strukturë. Cilësia e jashtëzakonshme e ujit të liqenit Fuschl mund t’i atribuohet, pjesërisht, ndalimit të rreptë të varkave me motor, përcjell albinf.ch.

Një opsion popullor për ujërat blu të pastër është Liqeni Wörthersee, liqeni më i madh i Carinthia-s dhe një nga më të bukurit në vend. Disa zona liqenore mburren me ujëra por ato mund të arrihen vetëm me varkë, ose duke notuar në zonën e cekët të ishullit të liqenit.

Një tjetër liqen i bukur në Austri është i quajtur me vend Grüner See (Liqeni i Gjelbër) në Styria. Ujërat e tij shkëlqejnë nga jeshile smeraldi në bruz, në varësi të dritës. Lajmi i mirë është se është e vështirë të gjesh një foto mahnitëse të liqenit që nuk po bie nofulla. Lajmi i keq është se noti në të nuk lejohet, shkruan The Local.

Pranë Vjenës

Laxenburg, i njohur për kështjellën e tij magjepsëse të Laxenburgut dhe parkun e tij piktoresk, ofron gjithashtu një pellg të lezetshëm banje që nuk duhet humbur, veçanërisht në ditët përvëluese të verës. I vendosur në jug të Vjenës, pellgu i larjes është i rrethuar nga një lëndinë e qetë për banjo dielli, e përkryer për relaksim dhe për të thithur rrezet e diellit.

E vendosur në Burgenland, Neufelder See është lehtësisht e arritshme me makinë ose tren rajonal nga Meidling, me një kohë udhëtimi prej rreth 45 minutash. Ky liqen piktoresk ofron ujëra të pastër kristal, të përsosur për spërkatje lozonjare dhe aventura zhytjeje. Nëse jeni të interesuar për zhytje, një shkollë zhytjeje është në dispozicion brenda zonës së banjës.

Ju nuk keni nevojë të largoheni nga Vjena për të gjetur liqene dhe pellgje të shkëlqyera për të notuar. E vendosur në lagjen 22 të Vjenës, Badeteich Hirschstetten simpatik pret vizitorët gjatë gjithë vitit. Ky vend idilik ofron një zonë të dedikuar për qen ku shoqëruesit tuaj me gëzof mund të luajnë dhe madje të bëjnë një zhytje freskuese në ujë. Ka shumë aktivitete për vizitorët njerëzorë, duke përfshirë një fushë volejbolli në plazh, boccia dhe pingpong, përcjell albinfo.ch.

Jashtë rrugës

I vendosur në një mjedis mahnitës malor, Liqeni Leopoldstein, në Styria, është një zgjedhje e shkëlqyer për ata që duan të vizitojnë një liqen të bukur, por jo shumë të mbushur me njerëz.

Ky destinacion i mrekullueshëm ndodhet në një lartësi prej 628 metrash mbi nivelin e detit, i vendosur në bazën e shkëmbinjve të lartë të liqenit në vargmalin perëndimor Hochschwab. Uji i liqenit është i pacenuar dhe transparent, me temperaturë maksimale 20C.

Liqeni Erlaufsee, midis Styria dhe Austrisë së Poshtme, është një liqen malor në këmbët e Gemeindealpe, i njohur në vend si një “xhevahir natyror”. Ka ujë të pastër dhe të pastër, ajër të pastër malor dhe është i rrethuar nga një pyll i gjelbëruar, shkruan The Local.