Futboll

Tre të lënduar nga mjetet piroteknike në ndeshje futbolli

Policia Kantonale e Bernës ishte e pranishme në Bernë të dielën për finalen e kupës ndërmjet Servette FC dhe FC Lugano. Pas fishkëllimës së fundit, oficerët e policisë kantonale të Bernës mbështetën shërbimin e sigurisë së organizatorit brenda stadiumit. Para dhe pas ndeshjes, kishte kufizime të përkohshme në transportin publik dhe privat në Bernë dhe Ostermundigen.

Në përgjithësi, ardhja dhe largimi i të dy grupeve të tifozëve ka qenë i qetë. Kështu shkruan në një deklaratë policia kantonale. Gjatë të dy marshimeve të tifozëve drejt stadiumit, u ndezën bomba të ndryshme tymuese, mjete piroteknike dhe fishekzjarre. Përveç kësaj, disa ngjitëse, etiketa dhe një xham i dëmtuar i dritares u gjetën përgjatë rrugëve të paradës.

Para fillimit të ndeshjes, një person i pafajshëm është plagosur nga mjetet piroteknike në margjina të paradës së tifozëve të FC Lugano. Burri duhej të merrte trajtim mjekësor në spital. Brenda stadiumit mjekim kanë marrë edhe dy persona të plagosur nga mjetet piroteknike.

Aktualisht shtatë persona, katër prej tyre të rinj, janë dërguar në ambientet e policisë për hetime të mëtejshme në lidhje me lëndët piroteknike dhe një grua është dërguar në ambientet e policisë për hetime të mëtejshme nën dyshimin për vjedhje. Policia kantonale e Bernës ka nisur hetimet në lidhje me gjuajtjen e lëndëve piroteknike dhe dëmtimin e pronës./Blick