Lajme

Trump kërcënon të mos nënshkruajë faturën për COVID-19

Presidenti Donald Trump kërcënoi të martën se nuk do të nënshkruante një faturë 892 miliardë dollarësh për ndihmë nga koronavirusi që përfshin para jashtëzakonisht të nevojshme për individët amerikanë, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.

Operacionet e qeverisë amerikane janë duke u financuar në një bazë të përkohshme deri më 28 dhjetor, duke pritur për 1.4 trilion dollarë në shpenzimet federale për vitin 2021 që është gjithashtu pjesë e faturës.

Dështimi për të miratuar një projekt-ligj tjetër ndalimi ose për të mbivendosur një veto të mundshme të Trumpit për legjislacionin mund të rezultojë në një mbyllje të pjesshme të qeverisë. Kërcënimi nga presidenti republikan në largim, i cili ka më pak se një muaj në detyrë, hedh në trazirë një përpjekje dypartiake në Kongres për të siguruar ndihmë për njerëzit, jeta e të cilëve është ndërprerë nga pandemia.

“Fatura që ata po planifikojnë të dërgojnë përsëri në tryezën time është shumë më ndryshe nga ajo që parashikohej”, tha Trump në një video të postuar në Twitter.

“Me të vërtetë është një turp”, shtoi ai.

“Unë po kërkoj gjithashtu nga Kongresi që të heqë qafe menjëherë gjërat e kota dhe të panevojshme nga ky legjislacion dhe të më dërgojë një faturë të përshtatshme”, tha Trump, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI