Lajme

Tuneli i Gotthard-it u mbyll për shkak të aksidentit

Tuneli Gotthard në Zvicrën qendrore ka qenë i mbyllur në të dy skajet për shkak të një aksidenti sot pasdite.

Sipas raporteve të para, pesë persona janë lënduar dhe tuneli është mbyllur në të dy drejtimet.

Operacionet e shpëtimit dhe evakuimit kanë vazhduar punën e tyre deri në largimin e veturave dhe të lënduarve, shkruan albinfo.ch.

Shkaku i aksidentit ishte një veturë që veproi në rrugë të gabuar dhe u përplas me një shtëpi motorike që udhëtonte në drejtimin e duhur. Të dy automjetet kishin targa holandeze dhe përplasja ndodhi pak pas orës 13:45 të ditës së sotme.

Sipas faqes në internet të Zvicrës Touring Club (TCS), tuneli Gotthard do të mbetej i mbyllur deri në ora 6 pasdite. Motoristët u këshilluan të përdorin rrugët Simplon ose Grand St-Bernard për të kaluar Alpet.

Tuneli 17-kilometërsh Gotthard, i cili shkon nga Göschenen në Airolo nën kalimin e famshëm Gotthard, është një nga rrugët kryesore përmes Zvicrës qendrore. Ajo lidh veriun që flet gjermanisht me kantonin italishtfolës të Ticinos në jug.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI