Lajme

Turqia pas tërmetit synon të ndërtojë banesa vetëm deri në katër kat

Pas tërmetit shkatërrues të gjashtë shkurtit, udhëheqësia e shtetit të Turqisë ka marrë një vendim të rëndësishëm.

Turqia ka nisur një plan për t’u mbrojtur në të ardhmen nga tërmetet e fatkeqësi të tjera.

“Ne kemi nisur shpejt ndërtimin e shtëpive të reja dhe hapësirave të jetesës, duke filluar me projektet, studimet e terrenit dhe fizibilitetit të cilave tashmë janë përfunduar,” është shprehu Presidenti turk, Recep Taip Erdogan, shkruan TRT, përcjell albinfo.ch.

Pjesë e planit të ri të mbrojtjes është edhe ndërtimi i shtëpive e banesave jo më shumë se tre ose katër kat, pasi që sipas kreut të shtetit paraqet rrezik të bëhen më të larta. “Në këtë moment, ne kemi përcaktuar 608,000 seksione të pavarura në 214,000 ndërtesa që janë shembur ose janë dëmtuar rëndë dhe do të prishen”, tha Erdogan, raporton TRT, përcjell albinfo.ch.

Tërmeti i gjashtë shkurtit që preku Turqinë dhe Sirinë la dhjetëra mijra të vrarë e shkatërroi qytete të tëra.