Uncategorized

Vendpushimet zvicerane, më të mirat në botë

Si portali më i madh i testimit në botë për vendpushimet e skive, Skiresort.ch ka krijuar një përzgjedhje të vendpushimeve më të mira të skive në botë. Dy zona zvicerane të skive gjithashtu hynë në pesëshen e parë.

Sezoni i skijimit 2023/24 filloi në shumicën e vendeve fundjavën e kaluar. Dhe e gjithë kjo me kushte fantastike. Ka shumë borë në male, kështu që destinacionet e skive mund të nisnin në kushtet më të mira. Kompania “Skiresort” “Skiresort Service International” ka dërguar profesionistët e saj të testimit për të testuar zonat më të mira të skive.

Faktorët vendimtarë përfshijnë madhësinë, gamën e shpateve të borës, por edhe mirëdashjen familjare, parqet e borës, vendndodhjen e akomodimit në shpatet dhe mirëdashjen mjedisore. Zonat e skive mund të arrijnë një maksimum prej pesë yjesh në secilën kategori. Rezultati përfundimtar llogaritet nga mesatarja e të gjitha vlerësimeve, të cilat ponderohen ndryshe. Ne listojmë pesë vendpushimet më të mira të skive në botë.

Arosa Lenzerheide 4.7 nga 5 yje

Vendpushimi zviceran i skive që shënoi më së miri në vlerësim! Resorti i skive shkruan: “Zona e skijimit Arosa Lenzerheide ka qenë një nga zonat më të mëdha të skive në Zvicër që nga bashkimi i Arosa dhe Lenzerheide për sezonin 2013/2014”.

Me katër nga pesë yje, zona e skive duhet të bëjë vetëm një kompromis të vogël në kategorinë e ashensorëve dhe teleferikut.

«Pothuajse të gjitha pistat në Arosa Lenzerheide mund të arrihen me ashensorë karrigesh ose gondola moderne. Ekzistojnë gjithashtu ashensorë tërheqës në shpatet e praktikës dhe fillestarëve. Dy zonat e skive Arosa dhe Lenzerheide janë të lidhura me një teleferik, gondolat e të cilit mund të funksionojnë të pavarura nga njëra-tjetra”, thuhet në raportin e testimit. Ju mund të gjeni të gjithë përmbledhjen e rishikimit këtu.

Ski World Wilder Kaiser/Brixental 4.8 nga 5 yje

Zona e skive është veçanërisht mbresëlënëse për shkak të madhësisë së saj! “Çmendurisht e madhe!” është gjithashtu motoja e Ski World Wilder Kaiser/Brixental. Zona e skijimit shtrihet mbi qytetet Brixen im Thale, Westendorf, Hopfgarten, Itter, Söll, Scheffau, Ellmau dhe Going dhe ofron kilometra të pafundme të shpateve. Ka gjithsej 21 pista luginash dhe Söll është gjithashtu zona më e madhe e skive gjatë natës në Austri”, shkruan Skiresort.ch.

“Bota e skive Wilder Kaiser/Brixental është në thelb e bekuar me shumë dëborë natyrore. Për më tepër, bota e skive ka borëbërje jashtëzakonisht efikase. Të gjitha lidhjet në botën e skive mund të mbulohen plotësisht me borë. Besueshmëria shumë e mirë e borës garantohet nga mbi 1800 topa bore në zonën e skive, “thuhet në raportin e testit. Ju mund të gjeni të gjithë përmbledhjen e rishikimit këtu.

Serfaus-Fiss-Ladis 4.8 nga 5 yje

Zona e skijimit Serfaus-Fiss-Ladis ka qenë një nga zonat më të mëdha të skive në Austri që nga bashkimi i tre qyteteve Serfaus, Fiss dhe Ladis. «Në Serfaus-Fiss-Ladis të gjithë mund të gjejnë pikën e tyre të nisjes. Nga shpatet e lehta në të mesme dhe të vështira, gjithçka është në dispozicion”, thotë Skiresort.ch në lidhje me shpatet dhe pistat.

Serfaus-Fiss-Ladis ofron ashensorë karrigesh dhe gondola moderne, shumica prej tyre me kapuç dhe sedilje me ngrohje. Ju mund, por nuk keni më nevojë, të përdorni ashensorët zvarritës. “Siguria e fëmijëve është një prioritet kryesor në zonën e skive. Për shembull, “Për shembull, hekurudha e familjes Gampen, Königsleithebahn dhe Masnerkopfbahn janë të pajisura me karrige të sigurta për fëmijët, në mënyrë që fëmijët të mos mund të rrëshqasin më nga sediljet e tyre”, thuhet në raportin e testit. Ju mund të gjeni të gjithë përmbledhjen e rishikimit këtu, shkruan 20minuten.

Ischgl/Samnaun – Silvretta Arena 4.8 nga 5 yje

Zona e dytë e skive zvicerane në top 5. Arena ndërkombëtare Silvretta është zona më e madhe e skive në Luginën e Paznaun dhe është një nga zonat më të mëdha të skive në Austri dhe Zvicër. Zona e sporteve dimërore shtrihet nga Ischgl (Austri) deri në Samnaun (Zvicër).

Ischgl bën veçanërisht përshtypje me gamën e saj të après-ski. “Ischgl njihet si një pikë e nxehtë feste dhe nuk lë asgjë për të dëshiruar kur bëhet fjalë për après-ski. Në krye të zonës së skive Ischgl filloni në Paznauner Taja. Megjithatë, këtu përfundon në orën 16:00. dhe më pas duhet të zbresësh në luginë”, thuhet në raportin e testit. Ju mund të gjeni të gjithë përmbledhjen e rishikimit këtu.

Kitz-Ski – Kitzbühel/Kirchberg 4.9 nga 5 yje

Gjithmonë resorti më i mirë i skive në botë në Skiresort.ch për më shumë se dhjetë vjet! “Në Kitzbuhel të gjithë do të gjejnë pistën e tyre, pavarësisht nëse janë ekspert, fanatik, fillestar apo thjesht një skiator kënaqësie. Mausefalle në Streif, ku mbahet gara vjetore Hahnenkamm, është jashtëzakonisht e pjerrët. Pikat kyçe Hausbergkante dhe Mausefalle janë me famë botërore”, thuhet në raportin e provës për pistat dhe pistat në zonën e skive.

Ashensorët dhe teleferikët në zonën e skive Kitzbühel/Kirchberg janë modernizuar vitet e fundit dhe kështu mysafirët mund të përdorin teleferikun më modern pothuajse kudo, shpesh me kapuç dhe sedilje me ngrohje. Ashensorët modernë të gondolave ju çojnë nga luginat deri në zonën e skive Kitz-Ski. Ju mund të gjeni të gjithë përmbledhjen e rishikimit këtu, përcjell albinfo.ch.