Lajme

Virusi Nipah në Indi, mbyllen disa shkolla, zyra dhe transporti publik

Disa shkolla, zyra dhe transporti publik në shtetin jugor të Indisë, Kerala, janë mbyllur sot, për të parandaluar përhapjen e virusit të rrallë dhe vdekjeprurës Nipah, i cili la të vdekur dy persona.

Mbi 130 njerëz janë testuar për virusin, i përhapur përmes kontaktit me lëngjet trupore të lakuriqëve të natës, derrave ose njerëzve të infektuar, tha një zyrtar shtetëror shëndetësor, raporton Reuters, përcjell albinfo.ch.

Ministrja e Shëndetësisë të vendit, Veena George, ka thënë se po fokusohen në gjurmimin e hershëm të kontakteve të personave të infektuar dhe izolimin e kujtdo që ka simptoma, teksa ka njoftuar se virusi i zbuluar në Kerala ishte varianti i Bangladeshit, i cili përhapet nga njeriu te njeriu me një shkallë të lartë vdekshmërie, por ka një histori më pak infektive.

“Lëvizja publike është kufizuar në pjesë të shtetit për të përmirësuar krizën mjekësore”, ka shtuar ajo.

Ndryshe, dy persona të infektuar kanë vdekur që nga 30 gushti në shpërthimin e katërt të shtetit të virusit që nga viti 2018.