Karate

Orges Arifi

Karateist

Orges Arifi, karateist i KK “Ippon Prishtinë“, arriti të fitojë medaljen e bronztë, duke përfaqësuar Shqipërinë në turneun ndërkombëtar të karatesë “Swiss Open 2014”.

Të shtunën në Cyrih të Zvicrës u mbajt turneu ndërkombëtar i karatesë “Swis Open 2014“, në të cilin morën pjesë më shumë se 1200 pjesëmarrës nga 22 shtete të Evropës.

Në këtë aktivitet tradicional, karateisti Orges Arifi arriti medaljen e bronztë në kategorinë e seniorëve, 60 kg.

Ai në çerekfinale mposhti italianin me përvojë, Emanuel Pintos, ndërsa në gjysmëfinale te rezultati 1:1 u diskualifikua në luftën me kosovarin me shtetësi zvicerane, Shemsi Asllani, i cili edhe doli fitues në këtë kategori. Vendin e dytë e fitoi garuesi shqiptar nga Maqedonia, Shaban Murtishi.

Orges Arifi edhe në kategorinë U21 tregoi luftëra të mira. Në luftën e parë ishte më i mirë se garuesi nga  Maqedonia, Shaban Murtishi, anëtar i Srugës, të cilin e mposhti me rezultat 5:1, ndërsa në betejën e dytë u eliminua me deklarim të gjyqtarëve (rezultati i rregullt 0:0) nga gjermani Neuman Michel, thuhet në një njoftim të Federatës kosovare të karatesë.

Në këtë garë ishin pjesëmarrës shumë karateistë me nam nga Evropa, kampionë evropianë dhe botërorë. Në mesin e tyre edhe kampionët botërorë Luigji Busa, Stefano Maniscalco dhe shumë të tjerë.

 Biografi e shkurt

  • Emri, MbiemriOrges Arifi
  • Prejardhja:Kosovë
  • Vendi ku vepron:Kosovë
  • Profesioni:Karateist

  WHO’S WHO të tjera