Futboll

Yjet e Natit, në vendin luksoz në Shtutgart për Evropian

Kombëtarja e Zvicrës do të zhvendoset në selinë e saj për Euro 2024 në Gjermani, afër Zvicrës, në Shtutgart

Nati ka gjetur kampin e saj bazë për Kampionatin Evropian 2024. Skuadra do të qëndrojë në Shtutgart. “Faktori vendimtar në zgjedhje ishte infrastruktura e shkëlqyer ekzistuese, si ambientet e trajnimit, dhomat e fitnesit, hoteli dhe qendra mediatike”, njoftoi Federata e Zvicrës, përcjell albinfo.ch.

Nati do të stërvitet në stadiumin në Waldau. Ekipi do të qëndrojë gjatë natës në Waldhotel, i cili është në distancë në këmbë nga terreni i stërvitjes. Hoteli iu nënshtrua një rinovimi të plotë në vitin 2009 dhe u rihap si hotel me 4 yje në vitin 2011. Hoteli gjithashtu ka fushën e tij të tenisit. Faqja kryesore e hotelit thotë: “Nëse ju pëlqejnë ushtrimet, mund të provoni një disiplinë të re çdo ditë gjatë pushimeve tuaja të fitnesit në hotelin tonë sportiv.”

Forest Hotel

Kampi bazë, larg stadiumeve.

Megjithatë, skuadra nuk do të luajë në Shtutgart. Ndeshjet kundër Skocisë dhe Hungarisë do të zhvillohen në Këln dhe ndeshja e tretë në grup kundër Gjermanisë nikoqire në Frankfurt. Jo saktësisht afër – arena në Frankfurt është 222 kilometra larg me makinë dhe stadiumi në Këln është 400 kilometra larg. Drejtori i Nati, Pierluigi Tami, tha për “SRF”: “Do të ishte mirë të kishim kampin bazë pranë stadiumeve ku luajmë.” Problemi është se ju është dashur të bëni një parapërzgjedhje të hoteleve të mundshme përpara shortit. Në fund të fundit: hoteli është vetëm 15 minuta nga aeroporti.

Mainz ishte në fakt zgjidhja e favorizuar, por shumë vende të tjera ishin gjithashtu të interesuara për këtë kamp bazë. Në Waldhotel ata mbizotëruan ndaj Belgjikës dhe Francës, të dyja të interesuara. Trajneri Murat Yakin tha për zgjedhjet: “Ne do të jemi bashkë për një kohë të gjatë dhe lojtarët janë mësuar me një cilësi të caktuar”. Pritësit e Waldhotel sigurisht që kanë përvojë me yjet. Kombëtarja gjermane tashmë ka qenë dy herë mysafire.

Forest Hotel