Shqiperia

Zelensky në Tiranë: Dështimi i regjimit të Putinit, është siguria jonë

Sot, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, po qëndron për vizitë për herë të parë në Tiranë, ku po merr pjesë në Samitin e Ukrainës, përcjell albinfo.

Në fjalën e tij para liderëve të vendeve të ndryshme të Ballkanit, Zelensky tha se është e rëndësishme që regjimi i presidentit rus, Vladimir Putin, të dështojë.

“Në të kaluarën ka pasur njerëz që janë përpjekur të përcaktojnë fatin e kombeve të tjera, kjo ka ndodhur në Ballkan dhe në Evropën Lindore, tani Putini dëshiron të bëjë pikërisht këtë. Është e rëndësishme për vendet tona të lira që Putini dhe regjimi i tij të humbasë, sepse dështimet e tij janë siguria jonë”, tha Zelensky.

Ai falënderoi kryeministrin Rama dhe Shqipërinë për gjithë mbështetjen për Ukrainën si ushtarake, ashtu edhe humanitare e politike.

“Edi, e vlerësoj së tepërmi mikpritjen tuaj dhe këtë mundësi që po na e jepni që të diskutojmë së bashku sesi ne mund të fuqizojmë më tej vendet tona, rajonet tona dhe gjithë Evropën”, tha presidenti ukrainas.

Zelensky theksoi se çdo komb në Evropë që ruan parimet e komunitetit euroatlantik meriton të jetë pjesë e BE-së.

“BE dhe NATO i kanë ofruar Evropës epokën më jetëgjatë të paqes dhe sigurisë. Ju ftojmë që të merrni pjesë në samitin global të paqes që do të mbahet në Zvicër”, tha ai.