Lajme

Zvicër: Bora vjen këtë fundjavë – ndërroni gomat sot!

Këtë fundjavë – mund të ketë shumë dëborë.

Parashikuesit e Meteonews thonë se një presion i ulët që formon mbi Mesdhe po sjell një masë të madhe ajri të lagësht drejt Zvicrës.

Pritet të ketë reshje të mëdha bore në male gjatë fundjavës – gjithçka mbi 500 metra – por mund të ketë edhe dëborë të konsiderueshme në fushë.

Në zonën më të lartë, një erë e fortë mund të sjellë një metër dëborë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Parashikuesit kanë lëshuar tashmë një paralajmërim të nivelit 4 të borës dhe erës për zonat veriore të kantonit Ticino duke filluar nga nesër dhe paralajmërime të nivelit 3 për kantonet Vaud, Neuchatel dhe Jura.

Por dëbora pritet të përhapet diku tjetër.

Sot është një kohë e mirë për të vendosur gomat e dimrit nëse nuk e keni bërë tashmë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI