Lajme

Zvicër: Ndryshimi i motit do të vijë në fundjavë

Pas borës së madhe të javës së kaluar, a po vjen moti pranveror? Parashikimi thotë se mund të ketë edhe temperatura dyshifrore këtë fundjavë, përcjell 20min.ch.

Të premten do të ketë sërish mot vërtet të zymtë. Do të mbizotërojnë vranësira dhe reshje shiu, por në lartësitë më të larta mund të ketë edhe borë.

Temperaturat variojnë nga katër deri në pesë gradë në Zvicrën lindore dhe rreth gjashtë gradë në Zvicrën perëndimore dhe veriore. Kufiri i reshjeve të borës është rreth 1300 metra në rajonet e Liqenit të Konstancës deri në Liqenin e Gjenevës, Jura dhe rajonin e Bazelit.

Në ultësirat e Alpeve dhe në Valais ende mund të bjerë borë në lartësi më të ulëta, pastaj kufiri i reshjeve të borës rritet në rreth 800 deri në 1300 metra, siç shkruan SRF Meteo,.

Fillimi i butë i javës

Parashikimi i së shtunës për anën veriore të Alpeve dhe Valais është: “Të shtunën do të jetë pjesërisht me vranësira, pjesërisht miqësore. Me kalimin e ditës do të ketë rritje të vranësirave nga perëndimi dhe do të ketë reshje. Kufiri i reshjeve të borës rritet përkohësisht në 1500 deri në 2000 metra, në Graubünden është rreth 1000 deri në 1300 metra”, thuhet në njoftim, shkruan albinfo.ch.

Tashmë të dielën temperaturat do të rriten në kufirin dyshifror.

“Periudha me diell gjithnjë e më shumë nga perëndimi me përparimin e ditës. Erëra të forta deri të stuhishme perëndimore në male. Temperatura maksimale rreth dhjetë gradë”, shkruan Meteoschweiz.

Pikërisht në kohën e fillimit të javës do të bëhet edhe më e butë. Kufiri i reshjeve të borës rritet në rreth 1600 metra deri në 2000 metra. Temperaturat maksimale janë rreth 12 gradë. Një erë e fortë apo edhe e stuhishme perëndimore mund të fryjë në male.