Lajme

Zvicër: Variantet e reja të virusit po bëhen dominuese

BAG: "Variantet e virusit nga Britania e Madhe dhe Afrika e Jugut po bëhen gjithnjë e më të përhapura gjegjësisht po shkojnë drejt dominimit"

Në konferencën për media të mbajtur sot në Bernë, Virginie Masserey nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), duke ju drejtuar gazetarëve të pranishëm ka konstatuar se numri i rasteve në Zvicër mund të thuhet se është në mes të rënies së lehtë dhe stagnimit.

Kështu që, sipas saj, situata vazhdon të mbetet e brishtë, raporton srf.ch.

Ajo gjithashtu ka thënë se variantet e virusit nga Britania e Madhe dhe Afrika e Jugut po bëhen gjithnjë e më të përhapura gjegjësisht po shkojnë drejt dominimit.

Shefi i Taskforces Shkencore të Zvicrës, Martin Ackermann, po ashtu pjesëmarrës në këtë konferencë, ka paralajmëruar kujdes  sa u përket masave të lehtësimit.

Për shkak se mutacionet vazhdojnë të rriten dhe ende janë vetëm 2.5 për qind të popullsisë që janë vaksinuar dhe kanë mbrojtje efektive, relaksimi duhet të bëhet me ngadalë, transmeton albinfo.ch.

Ackermann sugjeron hapa dinamikë të zbutjes, me distancë prej katër javësh vlerësimi ndërmjet dy zbutjeve.

Pyetjes nëse Zvicra planifikon të përdorë testet e shpejta që janë tashmë në përdorim jashtë vendit, zyrtarja nga BAG ju përgjigj me ngurrim. Kjo po shqyrtohet, ka thënë Masserey. E njëjta gjë vlen edhe për vaksinën nga Johnson & Johnson, e cila pritet të miratohet së shpejti në Zvicër.

Por, Masserey e la të hapur  faktinse a do t`i porosisë BAG  dozat e vaksinimit nga ky prodhues dhe nëse po, kur.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI