Lajme

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra zotohet për 4 milionë CHF për të mbështetur pupullin pas shpërthimit

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në Bejrut që vrau më shumë se 150 njerëz. Kontributi u dha si pjesë e një konference ndërkombëtare për dhurime, transmeton albinfo.ch.

Rreth 30 vende dhe organizata morën pjesë në samitin e mbledhjes së fondeve në internet, e cila u organizua nga Presidenti Francez Emmanuel Macron. Zvicra u përfaqësua nga Manuel Bessler, kreu i Korpusit të Ndihmës Humanitare të Zvicrës, tha ministria e jashtme zvicerane për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA.

Paratë do të rrjedhin në Liban nën mbikëqyrjen e Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera për t’u shpenzuar për t’u kujdesur për njerëzit më të prekur rëndë. Shpërthimi të martën gjithashtu plagosi rreth 6,000 njerëz dhe la 300,000 të pastrehë.

KB vlerëson se Libanit i duhen rreth 117 milionë dollarë (CHF107 milionë) në fonde ndihme. Shuma totale e mbledhur nga samiti i mbledhjes së fondeve të Dielën nuk është lëshuar ende.

Shpërthimi që është fajësuar në një dyqan të nitrat amoniumi në depo. Shumë ndërtesa u shkatërruan ose u dëmtuan në një rreze të madhe, dhe dhjetëra njerëz janë ende të zhdukur.

Zvicra ka premtuar tashmë 50000 CHF në degën libaneze të Kryqit të Kuq dhe ka dërguar 20 specialistë në Bejrut.

Nuk ka raporte për viktima të tjera midis 1.500 shtetasve zviceranë që jetojnë në Liban, ose nga turistët zviceranë. /Albinfo.ch